Lajme

1 mijë policë në plazhe

Më shumë se 1000 efektivë policie nga Tirana, por edhe qytete të tjera, janë transferuar përkohësisht në zonat bregdetare të vendit me qëllim forcimin e masave të sigurisë gjatë sezonit turistik.

Komandimi i efektivëve, kryesisht i atyre të rendit dhe krimeve është një domosdoshmëri në kushtet kur stacionet policore në zonat bregdetare apo komisariatet kanë numër të limituar punonjësish dhe nuk e përballojnë dot menaxhimin e fluksit të pushuesve shqiptarë dhe të huaj që frekuentojnë këto zona. Shumica e forcave shtesë policore janë dislokuar që në fillim të korrikut në bregdetin e jugut, por edhe në zona të tjera, ndërkohë që kufizime do ketë edhe për drejtuesit e policisë.

Gjithashtu me urdhër të drejtorit të Përgjithshëm të Policisë janë pezulluar edhe lejet e pushimit për titullarët e policisë në drejtoritë e qarqeve deri në përfundim të sezonit turistik.

Forcimi i masave të policisë synon mbarëvajtjen e sezonit turistik, sa i takon rendit dhe sigurisë publike, pasi vitet e kaluara nuk kanë munguar incidentet kur turistët shqiptarë dhe të huaj janë grabitur ose përfshirë në ngjarje të tjera. Ngjarja e rëndë e Dhërmiut fundjavën e shkuar, ku një person terrorizoi një lokal nate duke qëlluar me armë, tregoi edhe njëherë nevojën e forcimit të elementit policor në plazhe. Në Vlorë ishte këtë të shtunë edhe ministri i brendshëm, Fatmir Xhafaj për të inspektuar masat e marra.

Ndërkohë, Policia e Shtetit në të gjitha pikat e kalimit kufitar po shpërndan fletëpalosje me këshilla për pushuesit e huaj në anglisht dhe italisht, për pushuesit nga Kosova, si dhe për shqiptarët që kthehen për të pushuar.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë