Makina

Xiaomi nis shitjet e makinave elektrike për herë të parë

Gjigandi kinez i teknologjisë Xiaomi thotë se do të fillojë dërgesat e automjetit të tij të parë elektrik (EV) këtë muaj, produkti i parë  i tij në industrinë konkurruese të automobilave.

Çmimi i makinës pritet të shpallet më 28 mars.

Prodhuesi i pestë më i madh në Kinë i smartfonëve ka 59 dyqane në 29 qytete në të gjithë vendin për të marrë porosi.

Kjo vjen pas luftës për çmimet midis kompanive si BYD dhe Tesla në Kinë, tregu më i madh i makinave në botë.

Në zbulimin e Speed Ultra 7 (SU7) vitin e kaluar, shefi ekzekutiv i Xiaomi, Lei Jun tha se kompania synon të bëhet një nga pesë prodhuesit më të mirë të makinave në botë.

Gjigandi i smartfonëve ka thënë se do të investojë 10 miliardë dollarë në biznesin e tij të automjeteve gjatë 10 viteve të ardhshme.

Lei tha se SU7 ishte teknologji "super motor elektrik" i cili është në gjendje më të mirë se disa Tesla dhe Porsche EV.

Xiaomi gjithashtu shpreson që sistemi operativ i përbashkët i makinës me telefonat dhe pajisjet e tjera të saj do të tërheqë klientët ekzistues.

Është një nga të paktat hyrje të reja në tregun e makinave elektrike të Kinës që ka marrë miratimin nga autoritetet ndërsa zyrtarët përpiqen të frenojnë një vërshim kompanish të reja.

SU7 do të prodhohet nga BAIC Group në një fabrikë në Pekin që mund të prodhojë deri në 200,000 automjete në vit.

Tesla, e cila drejtohet nga multimiliarderi Elon Musk, ka ulur koston e makinave të saj në Kinë me mijëra dollarë në muajt e fundit pasi rivalët lokalë si BYD kanë ulur çmimet e saj.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë