Jete & Stil

Amerikanët magjepsen nga Ksamili

Vija bregdetare shqiptare është  renditur në 15 plazhet më të bukura të Europës nga website amerikan i  udhëtimeve Points Guy.

 Në këtë artikull të dedikuar plazheve europiane , që nga Franca , Italia, Kroacia , Spanja e të tjera, Shqipëria prin e para në listë si destinacioni më i mrekullueshëm për të kaluar disa ditë pushime gjatë sezonit të verës dhe me pak shpenzime.

Kjo listë e krijuar në baze të , bukurisë natyrore, hoteleve, trashëgimisë kulturore, e citon Shqipërinë, veçanërisht Ksamilin njësoj si rivierat franceze dhe italiane.

"Ju nuk mund të keni dëgjuar për Rivierën Shqiptare, por është po aq e mrekullueshme sa Rivierat Italiane ose Franceze, por ndryshimi është se në Shqipëri mund të beni disa ditë pushime me nje kosto shumë më te ulet se vendet e tjera të Europës.

Të shkosh në ishujt e Ksamilit  je përballë një pamjeje mahnitëse të detit. Ishujt Ksamil janë një koleksion simpatik i ishujve të pabanuar, të cilat mund të arrihen vetëm me një varkë nga gadishulli i Ksamilit. Ju nuk do të shijoni vetëm bukurinë e këtyre pamjeve mahnitëse por edhe mund të notoni në ujërat e cekëta të këtyre ishujve. Është magjepse të udhëtosh në rivierën shqiptarë “ thuhet më tej në artikull.

Më poshtë do të gjeni 15 plazhet më të bukura europiane:

Ksamil Albania

 Plazhi i Zlatni Rat në Kroaci

Blue Lagoon, Comino, Malta

 Audresselles, Francë

 Playa de Ses Illetes, Formentera, Spanjë

 Sango Bay, Skoci

 Scala dei Turchi, Sicili, Itali

 Ilheu Vila Franca do Campo, Sao Miguel, Azores, Portugali

    Sarakiniko Beach, Milos, Greqi

    Sveti Stefan, Mali i Zi

    La Maddalena, Sardenja, Itali

    Cavalaire-Sur-Mer, Francë

    Diamond Beach, Islandë

    Praia Foz de Arelho, Peniche, Portugali

    Playa de la Concha, San Sebastian, Spanjë


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë