Ngjarje

Vrasja e 26-vjeçarit për kondicionerin, KSHH: Të hetohen gjyqtarët që lanë të lirë autorët

Ngjarja e rëndë e ndodhur dy ditë më parë, e vrasjes së 26-vjeçarit, Indrit Çelaj ka nxjerrë në skenë edhe faktin e mos funksionimit të sistemit të drejtësisë shqiptare. Dy autorët e dyshuar për këtë ngjarje, vellezërit të shpallur në kërkim nga policia, Griseldo Kusi dhe Albano Kusi (djemtë e Bujar Kusit) nuk janë emra të panjohur për drejtësinë. Ty dy vëllezërit janë të përfshirë në ngjarje kriminale, vrasje, plagosje e tentativë vrasje vite më parë, por që gjykatat i kanë liruar.

LEXO EDHE:
Dëshmitari që zbardhi vrasjen e 26-vjeçarit lihet në burg për akuza të tjera

Nisur nga këto fakte Komiteti Shqiptar i Helsinkit, duke e dënuar këtë ngjarje të rëndë të ndodhur në mes të kryeqytetit dhe jo shumë larg institucioneve të rendit dhe sigurisë, propozon që të nisë menjëherë hetimi nga Këshilli i Lartë Gjyqësor mbi vendimet që gjykatat dhanë për çështjet e mëparshme ndaj njërit prej të dyshuarve për vrasjen e teknikut të kondicionerit.

https://www.facebook.com/KomitetiShqiptarIHelsinkit/photos/a.871526419637556/2131698553620330/?type=3&theater


“KSHH u sugjeron organeve përkatëse të procedimit penal të hetojnë në mënyrë të plotë, të gjithanshme dhe objektive çështjen në fjalë si dhe çështje të tjera ku dyshohet se janë implikuar autorët e krimit. KSHH, në kushtet kur Inspektorati i Lartë i Drejtësisë nuk është ngritur ende, i sugjeron Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe atij të Prokurorisë që të kenë në vëmendje të veçantë të veprimtarisë, shkeljet e mundshme që mund të jenë kryer nga gjyqtarë dhe/ose prokurorë të ngarkuar me hetimin dhe gjykimin e veprave penale për të cilat janë akuzuar në të kaluarën autorët e dyshuar të këtij krimi. Ndërkohë që sipas ligjit, Inspektori i Lartë i Drejtësisë është autoriteti shtetëror përgjegjës për verifikimin e ankesave, hetimin e shkeljeve disiplinore dhe për fillimin e procedurës disiplinore ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve të të gjitha niveleve”, thuhet në reagimin e Komitetit.
Ngjarja e rëndë ndodhi të enjten rreth orës 11:00 në katin e parë të godinës trekatëshe, pas konfliktit të çastit me teknikun e kondicionerëve, i cili po montonte sistemin e kondicionimit të vilës në zonën e "Myslym Shyrit", pikërisht në këtë ambient që do të bëhej lokal.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë