Video/ Benzema monumental, asfalton edhe Çelsin me tripletë. Tronditet Bajerni

Gazeta Si - Është Championsi i Karim Benzema. Sulmuesi i Real Madridit po përjeton një moment magjik dhe po udhëheq ekipin jo vetëm në kampionat, por edhe në futbollin e madh europian. Një tjetër tripletë për të në mbrëmjen e sotme, pas asaj ndaj PSG-së pak javë më parë.

Francezi 34-vjeçar ka shënuar 3 gola edhe në “Stamfod Bridge”, në shtëpinë e kampionëve në fuqi të Çeslit, ku madrilenët fituan 1-3. Ai shënoi dy herë me kokë në pjesën e parë, ndërsa Kai Havertz shkurtoi shifrat dhe rihapi ndeshjen. Azpilikueta iu afrua shumë golit të dytë me një të djathtë të fuqishme, që u ndal nga Kurtua.

Sapo nisi pjesa e dytë, Benzema përfitoi nga një gafë e rëndë e portierit Mendi dhe e dërgoi topin në rrjetë për herë të tretë. Sulmuesi bëri presion, ashtu si në rastin ndaj Donarumës në ndeshjen me PSG-në, dhe shfrytëzoi gabimin e portierit dhe të mbrojtësit Rudiger. Më pas Reali e administropi mirë rezultatin.

Bajerni i Mynihut e pati shumë më të vështirë se sa mund të kishte menduar ndeshjen në Spanjë ndaj Vilarrealit, ku u mund 1-0. Danjuma i kaloi spanjollët në avantazh shumë shpejt dhe më pas Vilarreali shënoi edhe një gol të dytë me Kokelin, por që u anulua për pozicion jashtë loje.

Në pjesën e dytë, megjithë ndërrimet e bëra nga trajneri Nagelsman, i cili aktivizoi Goretzkën dhe Sane, bavarezët nuk arritën të barazonin. Madje në dy raste ata rrezikuan sërish të pësonin gol. Moreno goditi nga mesi i fushës pas një gabimi fatal të Nojer, por topi shkoi jashtë. Bajerni pati fat edhe në një kundërsulm të shpejtë të vendësve dhe gjithçka u mbyll 1-0, me gjermanët që duhet të sforcohen jo pak në ndeshjen e kthimit, nëse duan të shkojnë në gjysmëfinale.