Lajme

Vendimi për hapjen e negociatave, Presidenti i Këshillit të Europës, Tusk të martën në Tiranë

European Council President Donald Tusk gestures to members of the media as he leaves 10 Downing street after talks with British Prime Minister Theresa May in central London on April 6, 2017. Tusk's visit forms part of the regular contacts Tusk and May agreed last week should take place during the negotiation process. / AFP PHOTO / Adrian DENNISADRIAN DENNIS/AFP/Getty Images

Vendimi i qershorit për hapjen e negociatave ka intensifikuar takimet e politikës shqiptare në kancelaritë e vendeve të BE, por edhe vizitat e liderëve evropianë në vendin tonë.

Presidenti i Këshillit të Europës Donald Tusk viziton të martën Tiranën, në kuadër të një turi ballkanik. Diplomati evropian do të pritet nga kreu i qeverisë Rama, me të cilin do të dalë edhe në një konferencë për mediat.

Presidenti i Këshillit të Europës Donald Tusk pas vizitës në Tiranë do të udhëtojë drejt Beogradit, ku do të takohet me Presidentin serb, Vucic. Prishtina do të jetë vendqëndrimi i radhës i Tusk, ku do të takohet me Presidentin e Kosovës, Hashim Thaci, më pas do të vijojë me vizitat në Malin e Zi dhe Maqedoni.

Kryeministri Edi Rama pritet të takojë të enjten kancelaren gjermane, Angela Merkel, ku do t’i kërkojë Bundestagut mbështetje për Shqipërinë për hapjen e negociatave me BE.

Pas dritës jeshile të dhënë nga Komisioni Evropian për hapjen e negociatave, deri në muajin qershor, Shqipëria duhet të marrë votat e parlamenteve të vendeve anëtare të BE, kur pritet që Këshilli i Europës të japë vendimin përfundimtar.

Të hënën, Tiranën e vizitoi edhe Kryeministri i Belgjikës, Charles Michel.

3 Most Common Fraudulent Drugs


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë