Keshilla

Ushqimet kundër mushkonjave, ç’duhet të hani dhe pini (e çfarë jo) për të shmangur pickimin. Kujdes birrën!

Gazeta Si - Jemi të gjithë shënjestra pa asnjë përjashtim, por mushkonjat nuk pickojnë. Veçanërisht të ndjeshme ndaj aromave - të cilat i perceptojnë deri në 50 metra larg - ato pickojnë gjithashtu për arsye kimike. Ndaj kini kujdes se çfarë hamë dhe pimë. Tryeza mund t'i tërheqë ose të jetë një barrierë e shkëlqyer gastronomike

Mushkonjat, aromat dhe ndienja "gastronomike"

Një gumëzhimë pranë veshit, një pickim shumë i lehtë, por i dukshëm edhe për njerëzit më pak të ndjeshëm, në lëkurë.

Dhe së fundi, në kohë të ndryshme, fillimi i një kruarjeje. Kjo është “vula” e padëshiruar e mushkonjave, të cilat, veçanërisht në muzg dhe në lagështirë, janë barra e shumë e shumë njerëzve.

Jerry Butler, një profesor në Universitetin e Floridës, i cili i njeh  mushkonjat - ai ka publikuar disa studime për këtë temë - sqaron se janë kryesisht ekzemplarët femra ato që pickojnë: "Atyre u duhet gjak njeriu për të prodhuar vezë pjellore".

Dhe ai hipotezon se ata preferojnë disa individë ndaj të tjerëve. Çështje gjaku? “Ka shumë kërkime shkencore që tregojnë se si disa aroma i bëjnë disa njerëz më tërheqës se të tjerët.

Megjithatë, ka ende shumë për të zbuluar në lidhje me arsyet”, sipas Joe Conion, konsulent teknik i Shoqatës Amerikane të Kontrollit të Mushkonjave (American Mosquito Control Association).

E sigurt është se organizmi i njeriut prodhon dioksid karboni dhe acide, mbi të gjitha urik, të cilat ngjallin interesin e tyre.

Kolesteroli dhe steroidet në sipërfaqe janë po aq tërheqëse. Dhe ato, mushkonjat, mund t'i nuhasin këto aroma deri në pesëdhjetë metra larg objektivit.

Të cilat, në përgjithësi, kanë lidhje. Pak rëndësi ka nëse rreth nesh ka turma qirinjsh, rrjeta kundër mushkonjave, vazo me barbarozë të lulëzuar, llamba elektrike UV. As spraj, kremërat - për të treguar super vlerën e tyre - nuk arrijnë t'i mbajnë larg.

Duket sikur me kalimin e kohës, ato kanë zhvilluar një lloj rezistence ndaj agjentëve kimikë që i lejon të veprojnë të patrazuara.

Po sikur të përpiqeshim t'i shmangnim duke u nisur nga tavolina? Ushqimi dhe pijet, si gjithmonë, mund të jenë aleatë të mëdhenj.

Vitaminat "anti-mushkonja" (dhe ushqimet)

Ushqimi, një aleat? Kjo ndodh, sepse gjithçka që hamë e bën gjakun pak a shumë të shijshëm për insektin e familjes “Diptera”, prej të cilave ka afërsisht 3.540 lloje, që mund t’i tërheqë ose t’i zmbrapsë.

Monica Germani, dietologe dhe nutricioniste, krijuese e metodës META - një akronim që do të thotë Edukimi Mjekësor (për) Veprim transformues dhe që ka si objektiv transformimin total psiko-fizik të pacientit përmes një përvoje të personalizuar të sjelljes, fizike dhe estetike - shpjegon se “ushqimet e pasura me vitamina B, në veçanti B1 dhe B6 që përmbajnë kryesisht peshku, ndryshojnë pH-në e djersës, duke e bërë atë të pakëndshme për mushkonjat. E njëjta gjë për vitaminën C. Pra, si rregull i përgjithshëm, për të shmangur thumbimet, ose në çdo rast, për t'i kufizuar ato, mund të hamë për shembull, dhe sipas shijes, më shumë grejpfrut, hudhër, borzilok të freskët dhe sherebelë, gjethe të shijshme dhe dafine, nenexhik, madje edhe i tharë, piper të zi dhe piper djegës, lakër soje, oriz dhe drithëra, gjethe koriandër, alga spirulina dhe embrion gruri. Më pas, dhe shafran të Indisë. Kjo për shkak se ato përmbajnë acid sulfurik që e bën erën e lëkurës të pakëndshme për mushkonjat”.

Mushkonjat, si (dhe çfarë) të hamë gjatë ditës

Vitaminat, të grupit B dhe C. Por me mushkonja ose jo, një dietë e ekuilibruar nuk përbëhet vetëm nga kjo gjë.

Dietologia saktëson se si duhet të sillemi në përgjithësi dhe në fiziologji. “Vitaminat duhet të merren çdo ditë. Atëherë është e qartë se një menu duhet të jetë e përshtatur në mënyrë adekuate për nevojat tuaja, gjithmonë duke marrë parasysh moshën, peshën, gjininë dhe stilin e jetesës në përgjithësi. Por edhe për shijet. Ushqimi duhet të jetë një kënaqësi, jo një sakrificë. Si rregull i përgjithshëm, duhet të ketë 5 ose 6 vakte gjatë ditës: mëngjes, drekë, darkë dhe 2 ose 3 rostiçeri. Çdo vakt kryesor duhet të sigurojë karbohidrate (55%), proteina (15%) dhe yndyrna (25%.

Pastaj, gjithmonë, një pjatë me perime me një lugë salcë. Snacks mund të bazohen në fruta të thata ose fruta të zgjedhura, kos ose bukë të thekur me salcë për të simuluar një aperitiv. Për të shmangur pickimet, përdorimi i erëzave është i lehtë me pjata të dyta dhe bishtajore.

Ujërat e aromatizuara me limon ose mente janë gjithmonë të shkëlqyera, aq më tepër në këtë periudhë, sepse freskojnë dhe shuajnë etjen”.

A ka ndonjë ushqim që tërheq mushkonjat?

Dr. Germani nuk ka dyshime: “Përgjithësisht, ushqimet që përmbajnë kolesterol si p.sh., yndyrnat me origjinë shtazore - gjalpi dhe salloja mbi të gjitha - qumështi, djathrat e pjekura, ushqimet e skuqura, mishi, vezët, molusqet, kryesisht ushqimet e detit dhe midhjet, të brendshmet”.

Hulumtimet nga Universiteti Ëageningen tregojnë se mushkonjat janë gjithashtu shumë të tërhequra nga acidi laktik që prodhon trupi ynë kur bëjmë sport.

“Në këtë rast mund ta asgjësojmë më shpejt dhe më mirë duke vënë në tryezë ushqime me përmbajtje të lartë kaliumi: banane, kajsi dhe perime me gjethe jeshile, por edhe fruta të thata si fëstëkët, bajamet dhe arrat.  Lëngjet alkalizuese të frutave dhe perimeve për t'u pirë menjëherë pas seancës stërvitore, janë gjithashtu të shkëlqyera. Pastaj bishtajore duke përfshirë bizele, fasule dhe qiqra”, - vijon Germani.

Mushkonjat, rasti i “birrës”.

Pastaj është rasti i birrës. A është e vërtetë që ata që pinë birra janë më lehtë pre e mushkonjave?

"Po. Birra, - shpjegon Germani, - është mes alkoolit, ajo që na bën më tërheqës. Kjo ndodh, sepse në përgjithësi alkooli shkakton rritje të temperaturës së trupit dhe si pasojë djersitje: në kombinim me acidin laktik të prodhuar nga trupi pas pirjes, krijon një terren për rritjen e mushkonjave. Por ka më shumë. Birra ka rrethanë rënduese të maltit të elbit. Ky i fundit përmban sasi të mjaftueshme të maltozës, një sheqer të ngjashëm me saharozën (sheqeri i zakonshëm i tryezës) dhe fruktozë. Maltoza rrit pH-në e lëkurës dhe e bën atë të nuhasë shumë aromë të këndshme për mushkonjat. Prandaj, kushtojini vëmendje aperitivëve: birra, veçanërisht e freskët, është më e popullarizuara. Pini me përgjegjësi dhe, nëse ka ndonjë gjë, shoqëroje me ushqim që largon mushkonjat”.

Përshtati në shqip: Gazeta “Si”


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë