Media Galeri

Ukrainasit luftojnë për të mbrojtur Kharkivin nga sulmet ruse

Disa javë më parë, forcat ruse filluan të intensifikojnë bombardimet me artileri dhe avancime tokësore në fshatrat kufitare në të gjithë rajonin e Kharkiv të Ukrainës, dhe nisën sulme me raketa vdekjeprurëse në qendër të Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës.

Mijëra civilë janë larguar tashmë nga zona në një evakuim të vazhdueshëm. Ndërsa zjarrfikësit në zonat e banuara luftojnë me flakët e shkaktuara nga raketat ruse, trupat ukrainase po i përgjigjen përparimeve ruse përgjatë vijës së frontit me artileri dhe skuadra dronësh të vegjël. /TheAtlantic


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë