Futboll

UEFA zgjedh Holandën si vend pritës për finalet e Ligës së Kombeve 2023

Gazeta Si – Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s ka bërë me dije se Holanda do të presë për herë të parë fazën finale të Ligës së Kombeve 2023.

Qytetet e Roterdamit dhe Enschede janë përzgjedhur nga Royal Dutch Football Association (KNVB) për të pritur ndeshjet. Gjysmëfinalet janë programuar të luhen më 14 dhe 15 qershor 2023, kurse ndeshjet për vendin e tretë dhe finalja do të zhvillohen më 18 qershor 2023.

Stadiumi i Roterdamit, ku pritet të luhet finalja e Ligës së Kombeve 2023. gazeta Si, 29 nëntor 2022

Shorti për të përcaktuar çiftet e gjysmëfinaleve do të hidhet në janar të 2023-shit, në Nion. Holanda merr pjesë në fazën finale të Ligës së Kombeve bashkë me Kroacinë, Italinë dhe Spanjën.

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s ka vendosur gjithashtu që t’ia besojë organizimin e ‘Uefa Women's Futsal Euro 2023’ federatës hungareze. Ndeshjet luhen në ‘Fönix Arena’ në Debrecen, më 16-19 mars 2023. Hungaria merr pjesë bashkë me Portugalinë, Spanjën dhe Ukrainën.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë