Futboll

UEFA mban dorën ndaj Juventusit, por kërkon lamtumirën nga Superliga

Gazeta Si – Deri tani UEFA ka qendruar në heshtje, por nga Nioni po ndjek me vëmendje gjithçka po ndodh me Juventusin. Çështjet e bilanceve false dhe pagave nuk mund të kalojnë pa u analizuar nga organi që drejton futbollin europian, që nuk e sheh këtë rast si një hakmarrje.

Ceferin duket se ka në plan ta mbajë dorën ndaj klubit bardhezi, pasi armiku i madh i tij Anjeli është larguar. Por ai kërkon një pakt të heshtur: Juventusi duhet t’i thotë përgjithmonë lamtumirë projektit të Superligës, që e ka ndjekur bashkë me Real Madridin dhe Barcelonën.

Andrea Anjeli dhe presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin. Gazeta Si, 24 janar 2023

Në pritje të sentencës së Trupës së drejtësisë së BE-së, e parashikuar për në mars, UEFA kërkon që klubi italian të heqë dorë publikisht nga Superliga.

Për çështjen e plusvalencave, nëse Federata konfirmon "dënimin", duket e vështirë që Juventusi të marrë pjesë në kupat europiane edhe nëse kualifikohet nëpërmjet kampionatit, Kupës së Italisë, apo ligës së Europës. UEFA do të ndiqte linjën italiane dhe do ta përjashtonte apriori.

Është edhe çështja e pagave, ku hyn në ‘fushë’ ‘Fair Play’ financiar. Nëse vërtetohet bilanci fals, akordi i mëparshëm do të anulohej dhe sanksionet rrezikojnë të jenë akoma më të rënda, me Juventusin jashtë kupave për më shumë se një sezon.

Për momentin gjithçka është e lidhur me sentencat, që nuk janë ende përfundimtare. Dënime të tjera të mundshme në Itali do të përktheheshin edhe në dënime ndërkombëtare. UEFA pret të rregullojë marrëdhëniet me Juventusin e ri, por me kushtin e saj.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë