Ekonomi

Trump: Unë jam ‘i zgjedhuri’, po mbroj luftën tregtare me Kinën

Presidenti Donald Trump ka deklaruar mbrëmjen e së mërkurës se " është i zgjedhuri", pasi po mbron veprimet e administratës së tij në luftën e vazhdueshme tregtare SHBA - Kinë.

Vëzhgimi vetë-agresiv i presidentit vijoi me një sërë kritikash drejtuar paraardhësve të tij, për të cilët ai pretendon se kishin injoruar pasojat e praktikave tregtare të Kinës.

"Kjo nuk është lufta ime tregtare, kjo është një luftë tregtare që duhej të zhvillohej shumë kohë më parë," u tha Trump gazetarëve jashtë Shtëpisë së Bardhë.
"Dikush duhej ta bënte atë," tha presidenti. Ai shtoi, ndërsa shikonte në qiell: "Unë jam i zgjedhuri".

Trump vazhdoi: “Dikush duhej ta bënte atë, kështu që unë po përballem me Kinën. Unë jam duke u përballur me Kinën në tregti, dhe e dini çfarë? Po fitojmë ”
"Unë u vendosa këtu nga njerëzi. Unë jam këtu ku jam nga njerëzit për të bërë një punë të shkëlqyer. Dhe kjo është ajo që po bëj", theksoi ai.
Më herët, të mërkurën, Trump riktheu komentet entuziaste të një eksperti të krahut të djathtë, për mbështetjen e presidentit në Izrael.

"Populli hebre në Izrael e do atë si të ishte Mbreti i Izraelit. Ata e duan atë si të ishte i dërguari i dytë i Zotit” tha mbështetësi, Wayne Allyn Root.
Administrata Trump po përgatitet të ulë tarifat e reja të importeve kineze në vlerë prej miliarda dollarësh. Trump tashmë ka vendosur tarifa 25% për afro 250 miliardë dollarë mallrash kineze, dhe është zotuar të zbatojë tarifa 10% për të gjitha importet e mbetura kineze deri në mes të dhjetorit.

Disa nga këto tarifa do të hyjnë në fuqi më 1 shtator, ndërsa të tjerat u vonuan kohët e fundit deri më 15 dhjetor për të shmangur dëmtimin e konsumatorëve amerikanë gjatë sezonit të festave.

Pekini nga ana e tij është hakmarrë duke taksuar rreth 110 miliardë dollarë në importet e SHBA-së, dhe së fundmi duke njoftuar se nuk do të blejë më produkte bujqësorë amerikane.

Trump e ka dhënë deklaratën përpara se të udhëtonte në Kentucky, ku ishte planifikuar të fliste në një kongres për veteranët e ShBA.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë