Teknologji dhe Inovacion

TikTok nuk është budalla. TikTok është serioz

“Kur shikon TikTok, TikTok të shikon ty”, shkroi Eugene Wei, një blogere teknologjie, në vitin 2020, duke shpjeguar natyrën pothuajse të mprehtë të TikTok. Ajo që algoritmi sheh teksa vështron në telefon, është supozim. Dikush sheh një video të një qeni dhe TikTok të sugjeron të shohësh video të tjera me qen.

Kjo nuk është vetëm një mënyrë joshjeje, është një burim të ardhurash.

Vetëm pesë vjet pas lindjes së tij, TikTok pretendon se ka tejkaluar 1 miliard përdorues në muaj, pavarësisht një ndalimi në Indi. Më 12 janar, App Annie, një grumbullues i të dhënave, tha se TikTok u barazua me Facebook në vitin 2021 dhe tejkaloi ËhatsApp dhe Instagram në kohën që përdoruesit shpenzuan në të. Pavarësisht vendimit të një gjyqtari më 11 janar për të lejuar Komisionin Federal të Tregtisë së Amerikës të padisë Metën, kompaninë mëmë të treshes së mediave sociale, për arsye mosbesimi, suksesi i TikTok duket se ‘tallet’ me argumentin se Facebook është i pamposhtur.

TikTok nxjerr magjinë e tij nga algoritmi dhe të dhënat mbi të cilat është trajnuar. Ndryshe nga furnizimi rrotullues i Facebook, ndërfaqja e thjeshtë me një video të TikTok do të thotë që aplikacioni e di gjithmonë saktësisht se çfarë po shikon një përdorues. Klipet janë të shkurtra, kështu që shikuesit shohin shumë prej tyre, duke gjeneruar mjaft informacion. Kjo i lejon algoritmit të përputhet me përdoruesit me krijuesit e përmbajtjes që në fakt i argëtojnë ata. Dhe për shkak se videot janë xhiruar kryesisht në një smartphone, çdokush mund t'i bëjë ato. Barrierat për hyrje janë të ulëta, viraliteti është i lartë.

Mbetet një pyetje e madhe. A mundet TikTok të fitojë biznesin, si dhe të tërheqë syrin? Prejardhja e tij ka sugjeruar prej kohësh se mundet. Ai ka lindur nga ByteDance, një central elektrik kinez i mbajtur privatisht, që disa mendojnë se ka gjeneruar më shumë se 40 miliardë dollarë të ardhura në vitin 2021. Aplikacioni simotër i tij, Douyin, ka lulëzuar në tregun hiper-konkurrues të mediave sociale të Kinës, gjë që e bën Silicon Valley të duket e palëkundur. Kjo i jep TikTok përvojë praktike tregtare për t'u përdorur.

Deri më tani, të ardhurat e tij, megjithëse rriten me shpejtësi, raportohet se janë të ulëta (nuk zbulon asnjë informacion financiar). Kjo nuk është befasuese. Përpjekja e dështuar e Donald Trump në vitin 2020 për ta ndaluar atë për arsye të sigurisë kombëtare i trembi reklamuesit. Drama që pasoi, një shitje e penguar, trazira menaxheriale dhe pasiguri mbi marrëdhënien e saj me ByteDance shkaktoi akoma më shumë rrëmujë. Por këto pengesa tani duket se janë pas. Në mungesë të trazirave të mëtejshme gjeopolitike, TikTok mund të ‘shkundë’ modelin e biznesit të mediave sociale, jo vetëm përvojën e përdoruesit.

Ka disa mënyra se si mund ta bëjë këtë. Fillon me reklamat. Google dhe Facebook ishin pionierët e qasjes page-per-click. TikTok po e transformon atë më tej, duke i ftuar markat të punojnë me krijuesit për të krijuar përmbajtje potencialisht virale, si për shembull, ndonjëherë prania e një marke mund të jetë e dukshme vetëm përmes një hashtag.

Së dyti, tregtia elektronike. Ashtu si platformat e tjera amerikane të mediave sociale, TikTok tani u mundëson shikuesve të blejnë mallra drejtpërdrejt duke shtypur një skedë blerjeje në një video. Ajo është bashkuar me Shopify, një platformë e-commerce, për të sjellë më shumë tregtarë në sit. E ashtuquajtura tregti sociale, duke përfshirë transmetimin e drejtpërdrejtë është shumë më e madhe në Kinë sesa në Amerikë. Jeremy Yang nga Shkolla e Biznesit në Harvard thotë se TikTok mund të bazohet në përvojën e Douyin në këtë fushë për të forcuar biznesin e tij të blerjeve në internet.

Së treti, ekonomia krijuese. Sipas revistës Forbes, shtatë yjet më të paguar të TikTok fituan gjithsej 55.5 milionë dollarë nga puna në dhe jashtë platformës vitin e kaluar, trefishi i shumës që numëronte në vitin 2020. TikTok gjithashtu ka prezantuar së fundi mënyra që përdoruesit të ofrojnë dhurata dhe këshilla për krijuesit e favorizuar, duke rritur nxitjen për të prodhuar materiale të freskëta dhe duke ofruar tarifa për TikTok. Praktika të tilla filluan të përhapen në Kinë.

Asnjë nga këto risi nuk do të jetë shumë nëse TikTok nuk ndryshon disa politika. Kjo është arsyeja pse duket se TikTok po vendos një pjesë të fundit të strategjisë së saj tregtare: balancimin e kërkesave të Amerikës dhe Kinës. Ai ka emëruar Shou Zi Chew, një Singaporean me etni kineze, si CEO, i cili shërben si territor neutral. Ai ndihet rehat në të dy anët e ndarjes kino-amerikane, pasi është shkolluar në Perëndim dhe ka shërbyer si zyrtari kryesor financiar i ByteDance dhe Xiaomi, një prodhues kinez i smartfonëve. Është ende një pyetje e hapur nëse ai mund, apo edhe duhet, të shkëpusë më tej TikTok nga ByteDance për të frenuar perceptimin se Kina mund të përdorë keq të dhënat e TikTok. Për ta bërë këtë mund të ndihmojë gjeopolitikisht. Por shkëputja e TikTok nga një ushtri inxhinierësh softuerësh kinezë mund të rrezikojë gjithashtu shkëlqimin e tij të leximit të mendjes.

TikTok përballet me shumë sfida të tjera. Duhet të investojë shumë në moderim të përmbajtjes për të siguruar që videot toksike të hiqen përpara se të bëhen virale. Varësia është një shqetësim i dukshëm, jo vetëm si meme, ku #tiktokaddict ka më shumë se 500 milion shikime. Aplikacioni përballet me hetime në lidhje me privatësinë e të dhënave, veçanërisht të përdoruesve të mitur.

Gjithsesi, asgjë nuk e ka dëmtuar popullaritetin e TikTok.

Burimi: The Economist. Përshtati: Gazeta "Si"


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë