Makina

Tesla ul çmimin e Modelit 3

Tesla ka njoftuar se do të fillojë të shesë një version të modelit të saj 3 në SHBA me një çmim prej 35,000 dollarësh, më në fund duke mbajtur një premtim të bërë më shumë se dy vjet më parë.

Për të ndihmuar në uljen e çmimit firma ka në plan të mbyllë dyqanet dhe po kalon në një model shitjeje online. Kompania e makinave elektrike njoftoi modelin 3 në 2016 si një alternativë për ofertat e saj luksoze. Sidoqoftë, kohët deri në muajin shtator, çmimi mesatar i shitjes tejkalonte 50,000 dollarët. “Dyqanet që do të mbyllen do t’i lejojnë firmës të ulë kostot me rreth 5%”, tha shefi ekzekutiv Elon Musk.

Ai nuk pranoi të thoshte se sa dyqane do të mbylleshin ose sa njerëz do të humbnin vendet e punës si rezultat i kësaj lëvizjeje, por tha se ndryshimi ishte i nevojshëm pasi Tesla punon drejt qëllimit të saj më të madh për të bërë makina elektrike të zakonshme. Tesla aktualisht ka 378 dyqane dhe shërbime në të gjithë botën.

Modeli 3
Makina elektrike Model 3 ka një gamë prej 220 miljesh, një shpejtësi maksimale prej 130 mph dhe 0-60mph përshpejtësi prej 5.6 sekondash. Gjatë vitit të kaluar, firma ka zvogëluar baterinë Model 3, ka injektuar procesin e prodhimit dhe ka reduktuar kostot në mënyra të tjera për të arritur çmimin më të ulët, duke mbrojtur ende kufijtë e fitimit.

Më pak dyqanet. Si do të funksionojë?
Musk tha se nuk ishte i shqetësuar nëse një ndryshim në shitjet online mund do të largonte klientët. Firma tashmë ka një numër shumë të vogël dyqanesh në SHBA, krahasuar me kompanitë e tjera. Në një postim online, Tesla tha se edhe nëse doni të provoni një makinë, mund ta merrni dhe ta ktheni atë deri brenda shtatë ditëve ose pas ngasjes së 1,000 miljeve dhe të merrni një rimbursim të plotë. “Thjesht fare, mund të blini një Tesla, të bëni disa qindra milje për një udhëtim në fundjavë me miqtë dhe nëse nuk jeni të kënaqur nga blerja juaj mund ta ktheni, pa paguar asgjë”, tha ai.

 

Më Shumë