Moti

Temperaturat gjatë javës shkojnë deri në 35 gradë

Vendi ynë ka nisur në ndikimin e vranësirave kryesisht në zonat veriore- veriperëndimore, madje ka pasur momente me pika shiu. Parashikohet që orët vijuese të sjellin përmirësim të dukshëm të situatës atmosferike duke risjellë motin e kthjellët në pjesën më të madhe të territorit. Sa i përket vlerave termike, minimalet shënohen në zonat malore 12 gradë, por presim që mesdita të sjellë temperatura deri në 32 gradë. Bregdeti luhatet në temperatura 17 minimalet dhe maksimalet deri në 33-34 gradë.

Ndërsa temperaturat më të larta do të regjistrohen më në brendësi të territorit, kryesisht Berat, Gjirokastër, qarku i Elbasanit ku presim vlera deri në 36 gradë. Ditën e martë parashikohet që moti të jetë i kthjellët, në orët e para të mëngjesit ka rënie të lehtë të temperaturave. Temperaturat përgjatë kësaj jave, pas ditës së mërkurë deri në ditën e premte do të jenë 34-35 gradë.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë