Teknologji dhe Inovacion

Teknologjitë që do të sjellin ndryshimin në vitin 2022

CES është një shfaqje vjetore tregtare e organizuar nga Shoqata e Teknologjisë. E mbajtur gjithmonë në janar në Qendrën e Konventave në Las Vegas në Winchester, Nevada, Shtetet e Bashkuara, ngjarja zakonisht pret prezantime të produkteve dhe teknologjive të reja në industrinë e elektronikës së konsumit.

CES duhej të ishte personalisht këtë vit pas shfaqjes tërësisht digjitale të vitit 2021. Por COVID u rrit dhe CES pa anulime masive. Disa kompani u kthyen në kabinat digjitale, të tjera anuluan fjalimet kryesore dhe disa thjesht u tërhoqën fare. CES madje njoftoi se do të përfundonte një ditë më herët.

Pas një CES 2020 shumë të heshtur, të ndjekur nga CES 2021 shumë i çuditshëm tërësisht digjital, CES 2022 solli produkte teknologjike shumë të veçanta.

PRODUKTI MË I MIRË:

Monitori ODISSEY ARK nga SAMSUNG

Është e kuptueshme që gjatë dy viteve të fundit, monitori modest i kompjuterit ka fituar një vlerësim të ri në sytë e shumë njerëzve. Është ajo që e bën punën nga shtëpia të rehatshme dhe produktive; na lejon të luajmë lojëra ose nga pajisjet tona të preferuara ose nga një PC me fuqi të lartë. Është shpesh pjesa qendrore e një organizimi të zyrës në shtëpi.

Pra, nuk është për t'u habitur që një monitor është ai që tërhoqi më shumë vëmendjen në CES këtë vit. Sidoqoftë, Odyssey Ark i Samsung nuk është thjesht një monitor. Është kombinimi i një sërë tendencash në një paketë ndryshe nga ato që kemi parë ndonjëherë më parë.

Si fillim, është i madh: ekranet 139 cm mund të jenë të zakonshme në televizorë, por ato janë ende të rralla për monitorët. Së dyti, është me rezolucion të lartë. Rezolucioni i tij 4K është i mjaftueshëm për imazhe shumë të detajuara. Dhe ndoshta më e rëndësishmja, është i lakuar, duke e mbështjellë ekranin rreth jush.

Nuk është monitori i parë i lakuar i Samsung-ut pasi janë parë tashmë gjenerata të shumta të Odyssey G9 dhe pamjen e tij rrethuese por është më i madhi, me një diferencë të konsiderueshme. Raporti i pamjes 16:9 e bën atë më pak ultra të gjerë dhe më shumë të madh në krahasim me monitorët si G9.

Edhe pse nuk dihet ende çmimi ose kur Samsung do ta dorëzojë këtë, është e lehtë të imagjinoni përvojën gjithëpërfshirëse që mund të merrni me të, pa pasur nevojë të merreni me syze VR.

LAPTOPI MË I MIRË:

ROG ZEPHYRUS G14

Asus e bëri atë. Ai bëri gjithçka që i duhet një laptopi. Asus ndërroi GPU-në e tij RTX 3060 me Radeon 6800S të AMD. I “armatosur” me atë çip dhe procesorin e ri Ryzen 9 6900HS të AMD, nuk do të ishte aspak e çuditshme nëse kjo pajisje do të ishte laptopi 36 cm i lojrave me performancën më të mirë në treg këtë vit me jetëgjatësinë më të mirë të baterisë.

Ky laptop ka potencialin të jetë laptopi më i mirë i lojërave që ka dalë ndonjëherë në treg. Modelet e mëparshme Zephyrus G14 kanë kaluar muaj në krye të listës së laptopëve më të mirë të lojërave, dhe kjo është me një raport pamjeje 16:9 dhe pa uebkamerë.

TV MË I MIRË:

TV SONY A95K QD-OLED 4K

Nuk ndodh shpesh që të shohim debutimin e një teknologjie të re televizive në CES që do të gjejë rrugën e saj në produktet aktuale po atë vit, por kjo është pjesë e emocionit rreth ekraneve QD-OLED të Samsung Display: ata po vijnë te televizorët dhe monitorët e kompjuterëve në 2022. Por çuditërisht nuk është Samsung Electronics ajo që kryeson tarifën për një televizor QD-OLED.

Në CES, Sony njoftoi një televizor A95K QD-OLED 4K që do të jetë i disponueshëm në të dyja madhësitë 165 dhe 155 cm. Ai do të kombinojë ekranet krejt të reja me përpunimin e mrekullueshëm të imazhit të Sony dhe sistemin e altoparlantëve më të mirë të televizorit. Dhe nëse QD-OLED përmbush premtimin e tij, televizorët e rinj mund të tejkalojnë ato të LG (dhe grupeve ekzistuese të Sony) në ndriçimin e përgjithshëm, konsistencën e ngjyrave dhe madje edhe këndet e shikimit.

KONCEPTI MË I MIRË:

BMW që ndryshon ngjyrën me një prekje

Një koncept, sipas përkufizimit, është vetëm një skicë e një ideje të lezetshme të së ardhmes. Ajo që e bën një koncept "më të mirën" është një ekzekutim. Duhet të ketë më shumë se paraqitje 3D. Edhe nëse është vetëm një tym në ajër sesa realitet, një koncept duhet të jetë të paktën paksa i prekshëm për të emocionuar.

"Boja që ndryshon ngjyrën" e BMË-së e fuqizuar nga e njëjta teknologji E Ink që gjendet në Kindle dhe Pebble, është e prekshme. Ishte një BMË në CES duke vozitur dhe kalonte nga "e zezë" në "e bardhë" me lehtësi. Dukej aq mirë sa mendon se kur do të mund të marrësh një makinë të lyer me E Ink. Kjo nuk do të thotë se do të realizohet me patjetër pasi ka shumë pikëpyetje përsa i përket kësaj teknologjie. Nuk ka asnjë fjalë se si do të trajtohet ngjyra apo nxehtësia por diçka është e sigurt: Çdo njeri do të ishte i lumtur të ngiste një makinë që ndërron ngjyrë me anë të telefonit.

ROBOTI MË I MIRË:

RAFT ROBOT

Normalisht, CES është përplot me koncepte robotësh, nga robotët humanoidë me dy këmbë e deri te robotët e vegjël të çuditshëm me kamera të bashkangjitura. Këtë vit, me kaq pak njerëz që morën pjesë ka më pak arsye që kompanitë të nxjerrin në pah idetë e tyre për robotët. Në vend të kësaj, ishte vetëm një robot që binte në sy dhe megjithëse nuk do të dalë në treg shpejt, është kaq i thjeshtë dhe praktik saqë ka një mundësi më të mirë për t'u bërë real sesa shumica e koncepteve që shohim në CES.

Quhet Labrador Retriever, dhe është thjesht një raft mbi rrota që është në gjendje të lundrojë nëpër shtëpinë tuaj. Lëviz pak ngadalë, mund të hapë frigoriferin dhe t'ju sjellë një birrë (nëse e keni vendosur birrën në një raft të arritshëm). Ai i bën të gjitha këto duke përdorur teknologjinë e disponueshme për të zgjidhur një problem të vërtetë: duke ndihmuar njerëzit me lëvizshmëri të kufizuar të lëvizin sendet nëpër shtëpinë e tyre. Në vend që të synonte shumë, ky robot thjeshtë do të mundohet të ndihmojë njerëzit të kenë një jetë më të thjeshtë.

PRODUKTI MË I MIRË QË VISHET:

ORA VIVOMOVE SPORT NGA GARMIN

Vitet e fundit, Garmin ka bërë shumë për të zgjeruar linjën e saj të veshjeve përtej atletëve. Megjithatë, linja e saj Vivomove e orëve hibride analoge në përgjithësi ka qenë një përzierje e çuditshme e orëve elegante që ishin shumë të shtrenjta për përdoruesit e thjeshtë dhe shumë të thjeshtë për përdoruesit seriozë. Gjithsesi ekrani i Garmin është ndër më të bukurit dhe kjo është arsyeja pse Vivomove Sport i nivelit fillestar është e mrekullueshme. Është një orë e lezetshme, me një çmim prej 179,99 dollarë.

“VEGLA” MË E MIRË PËR NJË SHTËPI SMART:

DERA SMART MASONITE

Dera inteligjente Masonite M-Për nuk është një vegël, por janë të gjitha pajisjet. Kjo derë inteligjente vendos në një të vetme çdo pajisje që ju nevojitet për të kontrolluar pikën kryesore të hyrjes në shtëpinë tuaj. Një zile video dere, një bravë inteligjente, ndriçim inteligjent i aktivizuar me lëvizje, madje edhe aftësia e sensorit të derës për t'ju paralajmëruar kur lihet e hapur. Dhe mundësohet nga shtëpia juaj, jo nga qindra bateri të disponueshme që duhet t'i ndërroni çdo gjashtë muaj.

Ndërsa nuk është perfekt, ai ka atë që ka të bëjë me CES: shumë potencial. Kjo është vetëm maja e ajsbergut. Ka kaq shumë për të imagjinuar se mund të bëhet nga kjo teknologji dhe kjo kryesisht për shkak se është një bashkëpunim midis tre kompanive për të krijuar një zgjidhje vërtet të dobishme për shtëpinë inteligjente.

MAKINA ELEKTRIKE MË E MIRË:

EKUINOKSI CHEVY

EV-në e re më e mirë për një makinë që jo vetëm u shpall disa muaj përpara CES, por nuk u shfaq as fizikisht në shfaqje është Chevy Equinox.

Ekziston një perceptim se automjetet elektrike janë sende luksi dhe shumë nga kjo ka të bëjë me faktin se shumica e EV-ve të reja të shpallura gjatë viteve të fundit shiten me pakicë për mbi 50,000 dollarë. Pra, kur CEO e General Motors, Mary Barra tha se Equinox, që do të dalë në 2023, do të vinte me një çmim prej 30,000 dollarë, është diçka që ia vlen të përmendet si një çmim i ulët.

Tesla Model 3 supozohej të ishte ndryshimi i lojës dhe në shumë mënyra ishte. Por versioni i shumëpërfolur prej 35,000 dollarësh bëri vetëm një paraqitje të shkurtër përpara se të zhdukej.

Diçka që u vu re në CES është edhe “mbështetja” që Samsung i bën NFT.

Samsung, për arsye të njohura vetëm për kompaninë, po i shpall si një pjesë kyçe të grupeve të tij të vitit 2022.

Televizorët e tij Frame ofrojnë veçorinë e shfaqjes së NFT si një mënyrë për t'u përzier në sfond, por Samsung nuk u ndal me kaq. Ai shtoi gjithashtu mundësinë për të shfletuar dhe blerë NFT.


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë