Ushqim

Superushqimi më i ri që është i mirë për njerëzit dhe planetin

Kur shumica prej nesh lexojnë fjalët "dietë me bazë bimore", ne priremi të mendojmë për ushqime të tilla si sallatat, lakra jeshile dhe tasat me drithëra ose zëvendësuesit e mishit. Por ka një opsion pa mish që po fiton terren si superushqimi më i ri: algat e detit.

Algat e detit janë në fakt të ngrënshme. Nori, fletët që përdoren për të mbështjellë sushin është ndoshta alga më e njohur dhe më e pëlqyer. Algat vijnë në qindra varietete shumëngjyrëshe.

Algat e detit ndihmojnë jetët e tjera detare dhe pastrojnë ujin. Kur janë jashtë ujit, ato mund të sjellin më shumë lëndë ushqyese dhe minerale në dietat tona.

"Edhe pse ne po përpiqemi të ushqehemi shëndetshëm, ne jemi duke u mbështetur në bujqësinë e bazuar në tokë, në pjesën më të madhe të tokës", tha Sarah Redmond, themeluese dhe pronare e kompanisë Springtide Seaweed në Gouldsboro, Maine. Algat e detit janë një alternativë vërtet interesante, sepse sigurojnë ato lëndë ushqyese që janë vërtet të vështira për t'u gjetur në bimë të tjera tokësore.

Me disa kompani që sjellin në treg ushqime me bazë alga deti, po bëhet më e lehtë se kurrë të shijosh detin. Ja pse të gjithë mund të përfitojmë nga algat e detit.

"Alga e detit është një burim i shkëlqyer i fibrave dietike dhe mineraleve", thotë Mary Ellen Camire, pedagoge e shkencës ushqimore në Universitetin e Maine.

Megjithëse profilet ushqyese ndryshojnë pak midis varieteteve jeshile, kafe dhe të kuqe, alga e detit përmban një sërë vitaminash, duke përfshirë B, C, E dhe K, acide yndyrore omega-3, proteina, aminoacide, polifenole dhe 10 herë më shumë minerale sesa bimët me bazë tokësore, sipas një studimi të fundit. Këto minerale thelbësore përfshijnë hekurin, kalciumin dhe jodin.

Dhe kur përdoret si pleh, alga e detit mund t'i shtojë ato lëndë ushqyese thelbësore përsëri në tokë, duke përmirësuar gjendjen e tokës.

Megjithatë, nuk keni nevojë ta mbushni pjatën tuaj me alga deti, sepse ato mund të thithin sasi të mëdha mineralesh.

Meqenëse përqendrimi i lëndëve ushqyese specifike në alga mund të ndërveprojë me medikamente të ndryshme, ekspertët këshillojnë që të kontrolloni me mjekun tuaj nëse keni një sëmundje të tiroides ose merrni hollues gjaku përpara se të përdorni produkte me alga deti.

Algat e detit janë po aq të dobishme për sistemet e ujit sa janë për shëndetin tonë. Ulja e karbonit mund të jetë kryefjala e momentit në luftën për të zbutur krizën klimatike, por algat e detit e kanë bërë atë natyrshëm gjatë gjithë kësaj kohe.

“Algat e detit tërheqin dioksidin e karbonit nga atmosfera dhe e përdorin atë për të prodhuar më shumë karbohidrate”, tha Camire.

 "Ne nuk jemi të sigurt se sa alga deti do të duheshin për të pasur një efekt të rëndësishëm në ngrohjen globale, por gjithsesi ndihmon".

Algat e detit gjithashtu funksionojnë si një komponent i akuakulturës rigjeneruese duke konsumuar azot dhe fosfor, dy elementë që mund të dëmtojnë oqeanin kur gjenden në sasi të mëdha.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë