Kosova

Stoltenberg flet me Vuçiç për tensionin në Kosovë: Ndërhyjmë për stabilitetin

Gazeta Si - Jens Stoltenberg, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, ka pasur së fundi një komunikim me presidentin serb, Aleksandar Vuçiç. Në fokus ishte tensioni në veri të Kosovës dhe Stoltenberg ka theksuar se konfliktet duhen zgjidhur vetëm me anë të diplomacisë.

Vuçiç dhe Stoltenberg. Gazeta Si, 3 gusht 2022

“Fola me presidentin e Serbisë për tensionin në veri të Kosovës. Palët duhet të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja, duhet t’i zgjidhin konfliktet me anë të diplomacisë. KFOR-i është i gatshëm të ndërhyjë, nëse rrezikohet stabiliteti”, - ka shkruar Stoltenberg në faqen e tij në Tuiter.

Tensioni në veri të Kosovës nisi më 31 korrik, kur u vendosën barrikada nga serbët. Ata reaguan pas vendimeve të qeverisë së Kosovës për targat dhe dokumentet serbe.

Tension bëri që të kishte edhe një takim në Kosovë me ambasadorin amerikan, Xhef Hovenier. Më pas qeveria e Kosovës vendosi që të shtyhej zbatimi i vendimeve për 30 ditë.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë