Kombetarja

Sirena spanjolle për Endri Çekiçin, në Turqi e bëjnë të sigurt transferimin

Gazeta Si – Një tjetër lojtar i Kombëtares mund të bëhet pjesë e kampionatit spanjoll, pas Ivan Balliut, Keidi Bares dhe Myrto Uzunit. Mesfushori-sulmues Endri Çekiçi pritet të lërë Turqinë dhe të transferohet në Spanjë.

Në Turqi e bëjnë thuajse të sigurt kalimin e futbollistit shqiptar te Real Sociedad, që është një nga skuadrat më të njohura spanjolle. Aktualisht mban vendin e tretë në La Liga, me 38 pikë, që do të thotë se sezonin tjetër mund të marrë pjesë në Ligën e Kampionëve.

Endri Çekiçi, 26 vjeç. Gazeta Si, 28 janar 2023

Çekiçi, 26 vjeç, ka bërë një paraqitje të mirë në kampionatin turk me Koniasporin, ku ka shënuar edhe gola të rëndësishëm. Pogradecari është në kulmin e karrierës dhe me pjekurinë që ka fituar duket gati për hapin e madh për t’u bërë pjesë e një prej kampionateve më të fortë në botë.

Pas largimit nga Shqipëria në moshë të vogël, Çekiçi ka provuar të luajë në Kroaci me Dinamon dhe Lokomotivën e Zagrebit, në Slloveni me Olimpijan, për të kaluar më pas në Turqi tek Ankaragucu fillimisht dhe tani te Koniaspor. Nëse bashkohet me Sociedadin, do të ishte një lëvizje vërtet e bujshme për futbollistin kuqezi.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë