Keshilla

Si të mbrohemi nga mushkonjat me vajra esenciale dhe barëra

Një shëtitje e këndshme në perëndim të diellit, një aperitiv teksa shikon diellin të largohet, një moment i kohës së lirë me të vegjlit kur temperatura bien. Të gjitha shumë të bukura, por mushkonjat janë gati të prishin festën dhe të bëjnë gjithçka tmerrësisht të bezdisshme. Mos u shqetësoni, megjithatë, sepse është e mundur të shërohet në mënyrë natyrale duke përdorur barishte aromatike dhe vajra esenciale.

Kur ilaçet kimike nuk vlerësohen veçanërisht dhe ne jemi më të orientuar drejt ilaçeve natyrore, shumë efektive dhe nganjëherë edhe më pak të shtrenjta, mund t'i referohemi disa këshillave të dobishme për të shmangur mushkonjat e urryera dhe me kosto shumë të ulëta.

Rrethojeni veten me aleatë në ballkon: edhe hapësira jonë e jashtme mund të jetë aleate në luftën kundër mushkonjave. Ndër lulet dhe bimët që nuk duhet të mungojnë, përmendim livando, barbarozë dhe madje edhe borzilok: përvecse shumë aromatikë, ato janë të shkëlqyera për të shmangur insektet e bezdisshme, të cilat nuk e pëlqejnë aromën e fortë të bimëve aromatike.

Provoni erëza, aromatike dhe të çmuara: një alternativë e vlefshme për insekticidet kimike dhe produktet ndotëse mund të jetë krijimi i ilaçeve të bërë në shtëpi bazuar në përbërës natyralë. Ato janë shumë të thjeshta për t’u përgatitur: thjesht përzieni llumin e kafesë me karafil, vaj esencial livando dhe gjethe nenexhiku në një tas. Kjo do t’i bëjë mbrëmjet tona më të sigurta.

Përqendrohuni në vajrat esenciale, natyrore dhe efektive: livando, barbarozë, borzilok, nenexhik janë barëra të çmuara, si dhe shumë aromatik. Vajrat e marra me këto përbërës janë veçanërisht efektivë kundër mushkonjave dhe insekteve; Është e mundur të blini spraj natyral me 100% vajra esencialë të pastër, jo toksikë. Një kënaqësi e vërtetë për nuhatjen dhe për lëkurën.

Kujdesuni për lëkurën: një epidermë veçanërisht delikate kërkon trajtime specifike. Për të mbajtur mushkonjat larg, një ilaç shumë efektiv merret duke përgatitur një çaj bimor të bazuar në kamomil ose eukalipt, një ilaç natyral kundër drogës. Disa lugë vaj bajame duke ia shtuar çajit bimor do të jenë ideale për një masazh kundër mushkonjave.

Një ndihmë nga tryeza: ushqimi i duhur është baza e mirëqenies sonë. Një dietë e pasur me erëza do të jetë një garanci e mirë për të mbajtur mushkonjat larg, pasi prodhojnë ndryshime në aromën e lëkurës. Ushqimet me një përqendrim të lartë të vitaminave B, B1, B6 dhe vitaminë C janë ndihmuese.

Për të qetësuar kruajtjen: kur na kafshojnë, mushkonjat dinë të na e bëjnë jetën me të vërtetë të vështirë. Pas një kafshimi, rezistenca ndaj tundimit për t’u kruar aty ku na kanë “sulmuar” është një detyrë vërtet e vështirë. Sidoqoftë, ne mund të ndihmojmë veten duke aplikuar një kub akulli me një pikë vaj esencial livando në lëkurë: të përsosur për të qetësuar inflamacionin dhe promovuar shërimin, ato janë një ilaç vërtet efektiv dhe super aromatik.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë