Sociale

Shpëtojnë 5 të rinjtë nga Bajza, që ishin bllokuar në borë pranë Razmës

Gazeta Si - Pesë të rinjtë e bllokuar në dëborë në Fushë të Zezë, mbi pikën turistike në Razëm, rreth 20 km në rrugë këmbësore, janë shpëtuar.

Burime të sigurta nga FNSH-ja në Shkodër, bënë të ditur se forcat e policisë, kanë mbërritur në vendin e ngjarjes dhe kanë kontaktuar 5 të rinjtë.

Ata janë mirë nga gjëndja shëndetësore, me përjashtim të njërit prej tyre që ka shqetësime, por pa rrezik.

Ky i fundit është vënë në barrelë dhe po transportohet në krah nga policia për në Razëm, ku pret autoambulanca, shoqëruar nga shkokët e tij dhe policia.

Besohet se në Razëm ata mund të mbërrijnë nga ora 22.30 minuta. 5 të rinjtë kishin shkuar në Fushë të Zezë per të rrëshqitur me ski, por temperatura e ulët, në kushtet kur dëbora atje është mbi 1 metër trashësi, e vuri në rrezik jetën e tyre, pasi nuk mund ta përballonin kthimin.

Në këto kushte, nisi në orët e pasdrekës operacioni shpëtimit nga forcat e ndërhyrjes së shpejtë Shkoder, policia e Malësisë së Madhe, shërbimi shëndetësor dhe banorët e zonës, operacion i cili rezultoi i suksesshëm, pasi shpëtoi jetën e 5 të rinjve nga Bajza e Kastratit.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë