Ekonomi

Rreziku për recesion rritet, teksa rastet e Covid-19 vazhdojnë të shtohen

Ekonomitë më të zhvilluara të botës ndërmorën hapa të mëdha muajt e fundit për tu rikuperuar nga recesioni më i keq në një brez. Tani, me rastet e koronavirusit në rritje, rruga e përmirësimit mund të përmbyset.

Çfarë po ndodh: Aktiviteti i biznesit ka rënë përsëri në Europë, sipas të dhënave të fundit të Indeksit të Menaxherëve të Blerjeve nga IHS Markit, i cili ndjek sektorët e prodhimit dhe shërbimeve.

Në fillim të kësaj jave, si Spanja dhe Franca – të cilat janë future në valën e dytë të pandemisë – tejkaluan 1 milion raste të regjistruara të koronavirusit.

Ndërsa prodhimi po ecte përpara, frika ndaj Covid-19 shkaktoi një marrjen e masave në Francë dhe gjetkë, me kufizime të reja edhe një herë duke goditur bizneset e mikpritjes.

Chris Ëilliamson, ekonomisti kryesor i biznesit në IHS Markit, tha se rënia e aktivitetit është “shumë më e vogël” sesa ajo që u vu re midis prillit dhe qershorit. Por ai bëri ​​një paralajmërim të fortë duke thënë se çfarë e priste Europën.

“Zona e euros është me rrezik në rritje për një rënie të dyfishtë”, tha Ëilliamson.

Tabloja e përgjithshme: I kujtoni bisedat në lidhje me një recesion që dukej si një V ose një Nike sëoosh? Një skenar i rënies së dyfishtë duket më shumë si një Ë, me një rikuperim të përkohshëm shpejt duke i lënë vendin një tkurrjeje të dhimbshme.

Në të njëjtën kohë një paralajmërim ka bërë edhe  Ministri i Financave i Francës sot, të premten se ekonomia e vendit ka të ngjarë të tkurret mes tetorit dhe dhjetorit.

“Ne ndoshta do të kemi një shifër negative rritjeje gjatë tremujorit të fundit të vitit,” i tha Bruno Le Maire radios Evropa 1, sipas Reuters.

Edhe të dhënat e fundit për Mbretërinë e Bashkuar, e cila gjithashtu po përjeton një krizë në rritje ndërsa infeksionet rriten, tregoi rritjen më të dobët të aktivitetit në katër muaj.

Barclays tha të Premten se besonte se goditja në ekonominë e MB në vitin 2020 do të ishte më e keqe sesa pritej në fund të Qershorit. Tani pritet që prodhimi i vendit të tkurret 10.3%, nga 8.7%.

Situata e përkeqësuar me shpejtësi po bën presion të ri mbi politikëbërësit për të rritur përpjekjet e ndihmës. Të enjten, ministri i financave i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak njoftoi mbështetje më të madhe për të mbrojtur vendet e punës. Qeveria e MB do të rrisë subvencionet e pagave për të ndihmuar bizneset të mbajnë stafin në punë dhe gjithashtu të zgjerojë grantet në dispozicion.

Bankat qendrore, të cilat tashmë kanë vendosur triliona dollar në dispozicion, gjithashtu mund të diskutohet për të vijuar me politikat e tyre lehtësuese.

“Mundësia e një rënieje përsëri në recesion do të ushtrojë presion më të madh mbi [Bankën Qendrore Europiane] për të shtuar më shumë stimul dhe për qeveritë kombëtare për të ndihmuar në zbutjen e ndikimit të masave të kontrollit Covid-19, të cilat jo vetëm që u shtrënguan në të gjithë rajonin në tetor, por ka të ngjarë të rriten më tej në nëntor, “tha Ëilliamson i IHS Markit.

Përtej pellgut: Ky, nuk është vetëm një problem europian. Shumë shtete të Amerikës janë mbërthyer nga koronavirusi.

Ekonomistët e anketuar nga Refinitiv presin që prodhimi dhe aktiviteti i shërbimeve të mbeten afërsisht të sheshta në krahasim me muajin e kaluar – një shenjë që rimëkëmbja e SHHBA-ve gjithashtu mund të ketë probleme.

Goldman rekuperon pagën e drejtuesëve pas shlyerjes së kushtueshme

Roli që Goldman Sachs (GS) luajti në plaçkitjen e fondit sovran të pasurisë së Malajzisë e ka ndjekur bankën për vite me rradhë. Tani, ajo duhet të paguajë miliarda për të zgjidhur çështjen.

Më të fundit: Të enjten, filiali malajzian i Goldman Sachs u deklarua fajtor për komplot duke shkelur ligjet amerikane kundër ryshfetit përmes punës së tij me 1Malaysia Development Berhad, ose 1MDB.

Kompania ka rënë dakord të paguajë rreth 2.9 miliardë dollarë autoriteteve të ndryshme. Rreth 1.3 miliardë dollarë nga këto do të shkojnë në Departamentin e Drejtësisë të SHBA -ve ndëshkimi më i madh ndonjëherë sipas Aktit të Praktikave të Korrupsionit të Huaj, një ligj i SHBA-ve që ndalon kompanitë të japin ryshfet udhëheqësve të huaj. Goldman tashmë e zgjidhi çështjen me autoritetet malajziane këtë verë.

“Lakmia nuk është e mirë”, tha Ëilliam Sëeeney, ndihmës drejtori i ngarkuar në zyrën e FBI-së në Neë York. “Lakmia si kjo përfundimisht sjell një kosto të madhe për shoqërinë.”

Çështja u përqëndrua në 4.5 miliardë dollarë që Departamenti i Drejtësisë i SHBA-ve thotë se u vodhën nga 1MDB në 2012 dhe 2013. Paratë u përdorën për të blerë objekte luksi në Nju Jork, hotele, jahte dhe një avion dhe për të financuar filma të tillë si “Ujku i Ëall Street” , “sipas autoriteteve.

Goldman Sachs organizoi tre oferta të mëdha obligacionesh për fondin 1MDB, i cili grumbulloi 6.5 miliardë dollarë dhe i dha bankës rreth 600 milion dollarë tarifa, sipas dokumenteve të gjykatës. Dy ish-bankierë të Goldman janë akuzuar se kanë ndihmuar në lehtësimin e vjedhjes së gati gjysmës së të ardhurave nga ato bono.

Kjo është me rëndësi: Banka gjithashtu tha se do të reduktojë ose kthejë mbrapsht 174 milion dollarë kompensim nga drejtuesit e lartë, duke përfshirë CEO David Solomon dhe ish-shefin Lloyd Blankfein. Bordi i kompanisë tha se e shikonte çështjen si një “dështim institucional” dhe Goldman premtoi një mbikëqyrje më të madhe të drejtuesve që ecin përpara.

Mattel po rritet si pasojë e fëmijëve të mbetur në shtëpi nga koronavirusi

Vlen të jesh një adhurues lodrash pasi prindërit e dëshpëruar përpiqen të argëtojnë fëmijët e mbërthyer në shtëpi.

Mattel (MAT) njoftoi të enjten se shitjet neto u rritën me 11% tremujorin e kaluar, duke mundur pritjet e Ëall Street. Kërkesa e lartë për Barbies ndihmoi në rritjen e shitjeve të kukullave 24% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.Hot Ëheels, Uno dhe Pictionary ishin gjithashtu në kërkesë të lartë.

“Industria e lodrave në tërësi u rrit në mënyrë domethënëse dhe vazhdon të demonstrojë qëndrueshmërinë e saj në kohë të vështira ekonomike,” u tha analistëve CEO Ynon Kreiz. “Industria përsëri po dëshmohet të jetë një kategori strategjike për shitësit me pakicë pasi prindërit vazhdojnë t’i japin përparësi shpenzimeve për fëmijët e tyre.”

Pasqyrë e investitorëve: Aksionet e Mattel, të cilat janë në rënie përafërsisht 5% nga viti i kaluar, u rritën gati 6% në paratregtim.

Kompania tha se gjithashtu pret që shitjet të rriten gjatë sezonit të festave, megjithëse Kreiz vuri në dukje se “rritja e jashtëzakonshme e kërkesës” mund të gjenerojë çështje të zinxhirit të furnizimit.

“Kjo nuk ndikohet nga Covid,” tha ai. “Kjo fjalë për fjalë ka të bëjë me rritje – rritje të kërkesës.”

/Burimi: CNN Business/ Në shqip: Gazeta “Si”/


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë