Futboll

Rinovim kontrate me 9 vjet, ndodh vetëm në Bilbao!

Rinovimi i kontratës është diçka krejtësisht normale, kur klubi dhe një lojtar dëshirojnë ta vazhdojnë bashkëpunimin mes tyre. Por ka rinovim dhe rinovim. Atletik Bilbao, një klub i veçantë në Spanjë, që politikat e veta i mbështet kryesisht te futbollistët me origjinë baske, e ka rinovuar për 9 vite kontratën me sulmuesin Uilliams. Diçka e pazakontë. Kush thotë që nuk ka më flamuj në futboll, gabon, sepse po të lexosh njoftimin e klubit bask për rinovimin e këtij lojtari, mbetesh pa fjalë.

Injaki Uilliams ishte vënë kohët e fundit në shënjestrën e Mançester Junajtid, që tani duhet ta harrojë sulmuesin. Klauzola e tij në kontratën e re është 135 milionë euro. Njoftimi zyrtar për rinovimin e kontratës me Ulliams është bërë i ditur në faqen e Atletikos. Sulmuesi 25-vjeçar spanjoll, me origjinë ganeze, ishte në listën e zëvendësuesve të mundshëm të Lukakut te Mançester Junajtid, por duket e pamundur që ai të lëvizë nga Bilbao.

Video e rinovimit të kontratës së Atletik Bilbaos me Uilliams. Gazeta Si, 12 gusht 2019

Kontrata e re e Uilliams skadon më 30 qershor të… 2028-ës! Në atë kohë, lojtari do të jetë 34 vjeç. Klubi bask ka ndryshuar edhe klauzolën e prishjes së kontratës me sulmuesin para kohe, duke kaluar nga 88 në 135 milionë euro. Një shifër e lartë kjo për t’u paguar edhe nga klubet më të mëdha europiane. “Sepse ti je një luan, sepse kjo është shtëpia jote”, – shkruan klubi i Atletik Bilbaos në njoftimin zyrtar për kontratën e re të Injaki Uilliams. Edhe vetë lojtari u shpreh mjaft i lumtur për rinovimin.

Më Shumë