Inteligjenca Artificiale

Receta sipas Inteligjencës Artificiale për fërgesën tiranase

Përgatitjen për fërgesën tradicionale tiranase mesiguri që e keni hasur jo pak në mënyra të ndryshme me ndonjë ingredient që bën diferencën nga njëra recetë tek tjera.

Por këtë pjatë, Gazetasi.al për ju e sjellë në një formë po të vecantë, të “gatuar” nga...ChatGPT.

Speca të pjekur, domate, qepë dhe djathë i bardhë janë gjithë çfarë ju duhen për gatimin e fërgesës të servirur për ju nga Inteligjenca Artificiale.

Receta e mëposhtme është shkëputur nga ChatGPT sipas së cilit diferencën e bën djathi i bardhë i cili i shkon më përshtat fërgesës sesa gjiza me të cilën jemi mësuar ta gatuajmë zakonisht.

Përbërësit:

•             5 speca të kuqe, të pjekura dhe të prera në feta

•             5 domate, të prera në kubikë

•             2 qepë të mëdha, të prera në kubikë

•             250 g djathë feta, i grirë

•             150 g gjalpë

•             1 lugë piper dhe kripë

Udhëzime:

1.            Ngrohni furrën tuaj në 200°C dhe vendosni specat në një fletë pjekjeje. Piqini specat për 20-25 minuta ose derisa lëkura të ketë marrë ngjyrë por pjesa e brendshme të jetë e butë. E heqim nga furra dhe e lëmë mënjanë të ftohet.

2.            Pasi specat të jenë ftohur mjaftueshëm, hiqini lëkurën dhe farat dhe pritini në rripa të hollë.

3.            Në një tigan të madh shkrijmë gjalpin në zjarr mesatar. Shtoni qepët dhe skuqini për 2-3 minuta derisa të jenë gjysmë të zbutura.

4.            Shtoni në tigan domatet e prera në kubikë dhe ziejini për 5 minuta të tjera, duke i përzier herë pas here.

5.            Shtoni kripën dhe piperin në tigan dhe përziejini që të bashkohen.

6.            Ulni zjarrin në minimum dhe ziejini për 10-15 minuta të tjera, derisa specat të zbuten dhe salca të jetë trashur pak.

7.            Spërkatni djathin feta të grimcuar sipër përzierjes dhe mbulojeni tiganin me kapak. Gatuani edhe për 5-7 minuta të tjera, derisa djathi të shkrijë dhe fërgesa të jetë e nxehtë.

8.            E servirim fërgesën e nxehtë me bukë të thekur.

Shijoni fërgesën e shijshme tradicionale shqiptare!


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë