Teknologji dhe Inovacion

Raporti/ Po, në Metaverse po ndodhin përdhunime

Sipas një raporti të ri, një grua është përdhunuar nga një i huaj në aplikacionin metaverse të Meta Horizon Worlds, ndërsa një përdorues tjetër “po shikonte ndërkohë që pinte vodka”.

SumOfUs, organizatë jofitimprurëse dërgoi një student 21-vjeçar në botën virtuale këtë muaj.

Pas disa kohësh, avatari i tij u sulmua seksualisht.

"Ndodhi aq shpejt sa nuk po kuptoja çfarë po ndodhte. Një pjesë e trurit tim ishte i mpirë. Pjesa tjetër e kuptonte se ai nuk ishte trupi im dhe deri diku isha e vetëdijshme se është thjesht një studim”, tha studenti i cili nuk dëshiron të tregojë emrin.

Duke folur për MailOnline, një zëdhënës i Meta theksoi se studenti nuk e kishte të aktivizuar veçorinë ‘Personal Boundary’, një mjet sigurie që është i aktivizuar si parazgjedhje dhe parandalon që personat që nuk janë miqtë të vijnë afër avatarit tuaj.

"Në Horizon Worlds, kufiri personal është i paracaktuar në pothuajse 1 metër për të panjohurit për ta bërë më të lehtë shmangien e ndërveprimeve të padëshiruara", tha zëdhënësi.

Horizon Worlds u lëshua nga Meta në dhjetor dhe u mundëson përdoruesve të mblidhen me të tjerët, të luajnë lojëra dhe të ndërtojnë botët e tyre virtuale.

Është një hap i hershëm në ambicien e CEO të Meta Mark Zuckerberg për ta transformuar platformën në një "metaverse", një hapësirë ​​kolektive e përbashkët virtuale që përmban avatarë të njerëzve të vërtetë.

Në raportin e publikuar këtë javë, të titulluar "Metaverse: një tjetër gropë me përmbajtje toksike", SumOfUs detajon se çfarë ndodhi kur një studiues i ri testoi aplikacionin duke përdorur një kufje Oculus.

Studiuesi hyri me një avatar me pamje femërore dhe me tingull femëror dhe u sulmua seksualisht brenda një ore, sipas raportit.

Ndërsa cilësimi i Kufirit Personal të Metës është aktivizuar si parazgjedhje, studiuesi vendosi ta çaktivizojë këtë, pasi u inkurajua nga një përdorues tjetër.

'Një studiues i SumOfUs u çua në një dhomë private në një festë ku ajo u përdhunua nga një përdorues i cili vazhdimisht i thoshte të kthehej në mënyrë që përdoruesit jashtë dritares mund të shihnin. E gjithë kjo ndërsa një përdorues tjetër në dhomë shikonte dhe piu rreth një shishe vodka”, thuhet në raport.

Meta thekson se ka disa mjete për të ndihmuar njerëzit të qëndrojnë të sigurt ndërsa janë në realitet virtual.

Kjo përfshin një buton Safe Zone, i cili ju lejon të bllokoni njerëzit që ju shqetësojnë, si dhe aftësinë për të raportuar njerëz ose përmbajtje.

Megjithatë, ekspertët kanë kritikuar më parë qëndrimin e Metës ndaj sigurisë në Metaverse.

Duke folur pas një incidenti të ngjashëm në dhjetor, Katherine Cross, një studiuese për ngacmimet në internet në Universitetin e Uashingtonit, tha se në përgjithësi, kur kompanitë adresojnë abuzimin në internet, zgjidhja e tyre është t'i japin përdoruesve fuqinë të kujdesen vetë për veten e tyre.

“Ndërsa të qenurit në botën virtuale përgjithësisht konsiderohet më pak serioze sesa në botën fizike, problemi është se është thjesht një formë tjetër e ngacmimit seksual”, sipas një Jesse Fox, studiuese në Universitetin e Ohajos.

"Unë mendoj se njerëzit duhet të kenë parasysh se ngacmimi seksual është gjithmonë problem, kudo të ndodhë dhe po, ndodh edhe në Metaverse.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë