Ekonomi

Pesë prej ekonomive më të mëdha në botë rrezikojnë recesionin

Ekonomia britanike është tkurrur tremujorin e dytë, edhe në Itali ekonomia është përpjekur të rimarrë veten, por jo të rritet me ritme të shpejta. Të dhënat e publikuara të mërkurën tregojnë se ekonomia gjermane, ekonomia e katërt më e madhe në botë, është tkurrur po ashtu në qershor.

Meksika sapo mbërriti në recesion – zakonisht i përcaktuar si dy tremujorë të njëpasnjëshëm tkurrjeje – dhe ekonomia e saj pritet të mbetet e dobët këtë vit. Të dhënat sugjerojnë se Brazili ra në recesion në tremujorin e dytë.

Secila ekonomi renditet mes 20 ekonomive më të mëdha në botë. Singapori dhe Hong Kongi, që janë më të voglat, por ende shërbejnë si burime vitale për financat dhe tregtinë, po vuajnë gjithashtu.

Ndërsa rritja ka rënë në çdo vend prej një sërë faktorësh, një rënie globale e prodhimit dhe një rënie e mprehtë e besimit të biznesit i kanë bërë gjërat akoma edhe më keq.
Ekonomia massive e Kinës po rritet në nivelet më të ulta në tre dekadat e fundit pasi vendi po zhvillon një luftë të zgjatur tregtare me Shtetet e Bashkuara, e cila do të vendosë taksa të reja për eksportet kineze në shtator dhe dhjetor.

“Karakteristika e përbashkët është sfondi i dobët global,” tha Neil Shearing, një ekonomist kryesor i grupit në Capital Ekonomik.

Fondi Monetar Ndërkombëtar muajin e kaluar i shkurtoi parashikimet për rritjen ekonomike të këtij viti në 3.2%, niveli më i dobët i rritjes që prej 2009. Fondi gjithashtu uli pritshmëritë e tij për vitin 2020 në 3.5%.

Investitorët janë gjithnjë e më shumë të zemëruar. Tregu i bonove po vë në dukje shenjat paralajmëruese të përkeqësimit dhe më shumë se një e treta e menaxherëve të pasurive të anketuar nga Banka e Amerikës presin një recesion global në 12 muajt e ardhshëm.

Ekonomitë në risk

Gjermania mbështetet shumë tek eksporti. Ata shesin mallra në Kinë dhe Shtetet e Bashkuara. Shitjet globale të automobilave në Lackluster kanë goditur edhe prodhuesit e makinave të saj.

“Raporti i sotshëm i PBB-së përcaktonfundin e një dekadë të artë për ekonominë gjermane,” tha Carsten Brzeski, kryeekonomist në Gjermani në bankën holandeze ING.
Ndërsa frika për një Brexit kaotik po ndihmon për të dobësuar ekonominë gjermane, kjo çështje po shkakton më shumë dhimbje në Mbretërinë e Bashkuar, ku ekonomia po zvogëlohet për herë të parë që nga 2012.

Ekonomia britanike duhet të përmirësohet në tremujorin e tretë dhe duhet të shmangë një recesion të menjëhershëm. Por nëse kryeministri Boris Johnson tërheq vendin nga Bashkimi Europian pa një marrëveshje për të mbrojtur tregtinë më 31 tetor, një recesion ka të ngjarë të jetë i pashmangshëm.

Në Itali, prodhimi është i dobët, papunësia e të rinjve e lartë, borxhet e mëdha dhe trazirat politike janë ato që i bëjnë parashikimet pesimiste për të ardhmen.
Investimet kanë rënë në Meksikë dhe sektori i shërbimeve të vendit është nën presion. Brazili, ekonomia më e madhe në Amerikën Latine, po vuan nga prodhimi i dobët industrial dhe papunësia e lartë. Të dhënat për javët e ardhshme do të konfirmojnë nëse ka rënë në recession apo jo.

Stuhia

Një minierë kryesore e përpunimit të hekurit në Brazilin verior

Shearing argumenton se një pjesë e tablos së zymtë ekonomike globale është e pajustifikuar. Në një nivel global, thotë ai, shpenzimet nga kompanitë për asete të tilla si pajisje janë stabilizuar. Tregu i punës është elastik.

“Ndërsa ka sektorë të dobësisë ekstreme në ekonominë botërore – veçanërisht në prodhim – pjesë të tjera po mbahen relativisht mirë,” tha ai. “E gjithë kjo është në përputhje me pikëpamjen tonë se rritja globale po ngadalësohet, por nuk mund të shkohet direkt tek kolapsi.

Megjithatë ai tregon edhe tre rreziqe të mëdha.
E para është lufta tregtare. Nëse Pekini dhe Uashingtoni vazhdojnë të shtojnë tensionet, besimi i biznesit mund të binte skajshëm. Fondi Monetar Ndërkombëtar ka paralajmëruar që rritja në vitin 2020 do të zvogëlohej me gjysmë pikë përqindje nëse mosmarrëveshja përshkallëzohet më tej.

Një tjetër rrezik i madh është që bankat qendrore nuk arrijnë të veprojnë, duke shkaktuar një reagim negativ në tregjet financiare që ushqehen me ekonominë reale. Rezerva Federale e Sh.B.A. –ve uli normat muajin e kaluar për herë të parë në 11 vjet, dhe Banka Qendrore Europiane ka lënë të kuptohet se do të nxisë më shumë stimuj në shtator. Mbi Kinën po ushtrohet presion për të ulur normën e saj bazë të interesit për herë të parë në katër vjet.

Bankat e tjera qendrore nga India në Tajlandë kanë ulur normat, dhe priten më shumë ulje.
Rreziku përfundimtar është që sektori global i shërbimeve, i cili ka mbështetur rritjen, fillon të pasqyrojë rënien e parë në prodhim.
Burimi: CNN Business

Më Shumë