Keshilla

Pesë këshilla të thjeshta që të gjithë mund të ndjekin për të ‘shpëtuar’ lëkurën në mot të ftohtë

Kërkimet në Google për lëkurë të thatë në dimër janë rritur me 70 për qind këtë javë. Kjo tregon se shumë njerëz po kërkojnë mënyra për të lehtësuar shqetësimet që sjell i ftohti në lëkurë.

Dermatologe Alice Henshae tregon se dimri mund të ndikojë vërtet në lëkurën tonë, duke e bërë atë të duket e thatë dhe e zbehtë.

"Parandalimi i lëkurës së zbehtë është shumë e thjeshtë dhe mund të bëhet duke ndryshuar rutinën e kujdesit për lëkurën”, thotë Henshae.

Shmangni pastruesit e ashpër

Pavarësisht nëse përdorni apo jo grim, pastrimi i lëkurës tuaj është hapi më i shenjtë në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës, duke hequr çdo gjurmë të fundit të papastërtive, ndotjes dhe yndyrës së tepërt. Dhe në muajt e ftohtë, është veçanërisht e rëndësishme të përdorni një pastrues që ndihmon në ruajtjen e vajrave natyralë të lëkurës.

"Ndërrimi i pastruesit tuaj të zakonshëm me një balsam ose xhel me bazë delikate mund të bëjë mrekulli për lëkurën tuaj", thotë Henshae. Zëvendësoni pastruesit që kanë përbërës tharës duke përdorur pastrues me kamomil për shembull.

Alice shpjegon se është e rëndësishme të zgjidhni një pastrues të butë që nuk do të irritojë më tej lëkurën.

Provoni një trajtim hidratues

Për ata që po luftojnë me lëkurën e thatë dhe të dobët duke përdorur vetëm kujdesin e lëkurës, Henshae rekomandon hidratim duke përdorur përforcues të lëkurës me acid hialuronik.

“Kondicioneri e than ajrin dhe rrjedhimisht edhe lëkurën. Lëkura ka nevojë për lagështi për të mbajtur një pamje të pastër me shkëlqim dhe për të reduktuar linjat e imëta dhe rrudhat.

Për të luftuar dehidratimin e dimrit, ju mund ta trajtoni veten me një trajtim me acid hialuronik.

Shtoni një maskë për fytyrën në rutinën tuaj

Maskat hidratuese përmbajnë molekula nano të acidit hialuronik, duke ndihmuar në depërtimin e shtresave më të thella të lëkurës për rezultate më të mira.

"Ne të gjithë e dimë se acidi hialuronik (HA) është një përbërës i domosdoshëm për momentin, gjatë dimrit. Ky acid natyral hidraton fytyrën e thatë”, thotë dermatologia.

Henshae rekomandon përdorimin e serumit gjithashtu në qafë dhe dekolte, një zonë e lëkurës sonë që shpesh neglizhohet.

Përdorni vajra për banjë në vend të flluskave

Nëse keni lëkurë të thatë dhe të dehidratuar, Alice rekomandon 'të përmirësoni përvojën tuaj të banjës duke përdorur disa spërkatje vaji për banjë' për lëkurë më të lëmuar dhe të hidratuar. Kjo është për shkak se disa produkte që janë për të krijuar flluska apo shkumë në vaskë kanë përbërës që mund të shkaktojnë acarim të lëkurës.

‘Hiqni’ lëkurën e thatë

Për të përmirësuar tonin dhe strukturën e lëkurës, Henshae rekomandon përdorimin e një furçe trupi në lëkurë të thatë përpara një banje ose dushi për të rritur qarkullimin dhe për të larguar lëkurën e ashpër dhe të thatë.

“Përdorimi i furcës është i nevojshëm për eksfolimin e lëkurës së thatë të dimrit”, thotë Henshae. Ajo tregon se furça jo vetëm që hap poret në procesin e eksfolimit, por gjithashtu ndihmon në detoksifikimin e lëkurës tuaj duke rritur qarkullimin e gjakut.

Ajo shton se gjithashtu jep efektin e masazhit dhe stimulon sistemin nervor.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë