Keshilla

Nga konsumimi i diçkaje të kripur tek heqja e kafeinës: Si të rihidratoheni gjatë të nxehtit

Nga Gazeta ‘Si’- I nxehti erdhi.

Ndërsa nuk ka një numër magjik të gotave me ujë që të gjithë duhet të pimë në një ditë (duke pasur parasysh se jemi të madhësive të ndryshme dhe kemi dieta dhe nivele të ndryshme të aktivitetit fizik), një gjë është e sigurt:

“Ne duhet të pimë më shumë ujë kur kalojmë kohë në mjedise të nxehta, të cilat na bëjnë të humbasim ujin përmes djersitjes,” thotë Riana Pryor, drejtore e Laboratorit të Hidratimit, Ushtrimeve dhe Termorregullimit (HEAT) në Universitetin e Buffalo-s në Nju Jork.

Kjo do të thotë se të mësosh mënyrën më të mirë për të rihidratuar trupin në vapë është çelësi për të pasur një verë të freskët (jo mizore).

Së pari, le të diskutojmë pse është thelbësore të qëndroni të hidratuar në temperatura të larta.

Ekspozimi i tepërt ndaj nxehtësisë rrit rrezikun për sëmundje të nxehtësisë, si ngërçe nga nxehtësia, lodhje dhe të fikët si dhe enjtje të duarve dhe këmbëve. Një rënie në vëllimin e gjakut e shkaktuar nga lëngjet e humbura nga djersitja e bën më të vështirë për zemrën tuaj ruajtjen e presionit të gjakut, duke ju bërë të ndiheni të trullosur dhe të ju merren mendtë.

Ja disa mënyra si të rihidratoheni:

1. Hyni në një vend më të freskët ose me hije

Gjëja më e mirë është të gjeni një ndërtesë me ajër të kondicionuar, por nëse kjo është e pamundur, një vend me hije do të jetë një alternativë më e mirë. Kjo ju lejon të qetësoheni pak, gjë që mund të ndihmojë në reduktimin e stresit të nxehtësisë në trupin tuaj dhe në ngadalësimin e dehidrimit.

Nëse ndjeni presion në gishtat e duarve ose të këmbëve Dr. Pryor sugjeron të uleni në vendin më të freskët që mund të gjeni dhe më pas t'i tundni ato për të zvogëluar ënjtjen. Nëse keni marramendje ose të përziera : Uluni ose shtrihuni në tokë (përsëri, idealisht diku me hije) dhe ngrini këmbët mbi nivelin e zemrës për të ndihmuar në rritjen e presionit të gjakut.

2. Tregojini dikujt që ndiheni të dehidratuar

Të qenit i dehidratuar nuk është diçka me të cilën duhet të përballeni vetëm - veçanërisht sepse disa kushte të nxehtësisë mund t'ju bëjnë të ndiheni keq mendërisht dhe fizikisht të dobët.

Duke informuar një mik që është me ju ose duke thirrur një që është afër, ju po rekrutoni dikë që mund t'ju vëzhgojë dhe të ndërhyjë për të ndihmuar nëse keni nevojë për kujdes mjekësor.

3. Pini ujë të bollshëm

E dinit se kjo po vinte: Mënyra më e mirë për t'u rihidratuar padyshim përfshin konsumimin e ujit. Përsëri, është më mirë të pini ujë gjatë gjithë kohës që kaloni jashtë (të mos prisni derisa të ndiheni jashtëzakonisht të etur), duke pirë gllënjka të vogla më shpesh.

Për sa kohë që etja juaj mbetet e pashuar, ju duhet të vazhdoni të pini, pasi kjo është një shenjë se jeni ende të paktën disi të dehidratuar, thotë Dr. Pryor.

Vlen gjithashtu të përmendet se uji i ngrohtë, i ftohtë dhe i ftohtë funksionojnë të gjithë këtu.

“Sapo të jetë në trupin tuaj, temperatura e lëngut barazohet me temperaturën e stomakut tuaj me shpejtësi”, thotë Dr. Pryor.

4. Pini një pije me elektrolit nëse jeni shumë të djersitur

Nga njëra anë, kur djersitni, humbni elektrolitet që janë thelbësore për funksionin e muskujve dhe balancimin e niveleve të lëngjeve në qelizat tuaja - kryesisht natrium (kripë), por edhe klorur dhe kalium, ndër të tjera. Por nga ana tjetër, jo të gjithë humbasin mjaftueshëm nga këto minerale ndërsa pijnë për të justifikuar rimbushjen e tyre. Në fund të fundit, shumica e njerëzve hanë rregullisht mjaftueshëm ushqime të pasura me elektrolite (si avokado, banane dhe spinaq) për të qenë ende në rregull me disa humbje për shkak të djersës.

Skenarët kryesorë ku duhet të përdorni një sasi të madhe elektrolite përfshijnë derdhjen e një toni djerse: keni qenë fizikisht aktiv dhe djersitur për më shumë se disa orë rresht, ose jeni duke kaluar ditë të njëpasnjëshme jashtë në një valë të nxehti. Me këtë ritëm, ka të ngjarë të keni një deficit të vërtetë të elektrolitit dhe plotësimi i këtij boshllëku mund të ndihmojë trupin tuaj të rihidratohet në mënyrë më efektive.

5. Ha diçka të kripur

Kundërveprimi i një pjese të atij natriumi thelbësor të humbur nga djersa mund të jetë aq i thjeshtë sa të përtypësh kikirikë, kokoshka ose djathë.

Në fakt, një rishikim i vitit 2010 i studimeve që vlerësojnë statusin e hidratimit në atletët profesionistë vuri në dukje se uji i thjeshtë mund të lejojë rikuperim "efektiv" pas stërvitjes për sa kohë që e kombinoni atë me ushqim të kripur. Për të mos përmendur, këto ushqime “mund të përmirësojnë gjithashtu hidratimin tuaj duke ju inkurajuar të pini më shumë ujë”, thotë Dr. Pryor.

6. Konsumoni shalqi, kastravec ose ndonjë ushqim tjetër të pasur me ujë

Ka një arsye pse shalqiri mund të jetë kaq tërheqës në një ditë me avull: Është afërsisht 92% ujë. Dhe çdo lëng që thithni duke ngrënë një ose dy feta, sigurisht që llogaritet në hidratimin tuaj të përgjithshëm, duke ju ndihmuar të rimbushni lëngjet e humbura më shpejt.

E njëjta gjë vlen edhe për ushqimet e tjera me përmbajtje të lartë uji, si kastraveci, selino, pjepër dhe domate.

7. Hiqni alkoolin dhe kafeinën

Një e vërtetë e bezdisshme: Rihidratimi i mirë kërkon shmangien e gjërave që ju dehidratojnë gjithashtu – si këto dy substanca, thotë Dr. Pryor, të cilat të dyja mund të veprojnë si diuretikë, duke e kthyer lëngun në trupin tuaj në urinim më shpejt.

Kjo nuk do të thotë që ju duhet të hiqni dorë plotësisht. Por nëse jeni në diell dhe ndiheni sikur po nxeheni, është mirë të lini mënjanë çdo gjë alkoolike ose me kafeinë dhe ta ndërroni me një pije tjetër.

Për sa i përket pijeve alkoolike, kufizimi i numrit total të pijeve (jo më shumë se një ose dy në ditë është një pikë referimi e mirë për shumicën e njerëzve) mund t'ju ndihmojë gjithashtu të ruani qartësinë tuaj mendore.

Një paralajmërim: Nëse keni bërë gjithçka në këtë listë dhe nuk ndiheni mirë pas rreth një ore (të themi, jeni vërtet kokëfortë ose ngërçet tuaja nuk po pushojnë), kjo mund të nënkuptojë se nuk po rihidratoheni mjaft shpejt dhe duhet të kërkoni kujdes mjekësor.

 Përndryshe, ndjekja e këshillave të mësipërme për t'u rikthyer në një bazë të shëndetshme hidratimi do t'ju ndihmojë të përballoni nxehtësinë këtë verë.

Burimi: Self.com/Përshtati Gazeta Si


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë