Shkencë

Nga Kometa e Krishtlindjes te Eklipsi Diellor – Ç’të presim nga qielli në dhjetor

Muaji dhjetor jo vetëm që do të sjellë fillimin e dimrit astronomik, por edhe dy dushe meteorësh, një eklips diellor dhe mundësinë e vëzhgimit të kometës ndëryjore 2I / Borisov. Në muajin dhjetor do të hasemi edhe në netët më të gjata të vitit dhe do të ketë ngjarje të ndryshme që do të kënaqin, fansat e lëvizjes së yjeve apo misterit të qielli. Këtu janë disa nga ngjarjet më të rëndësishme astronomike që do të ndodhin këtë muaj.
13-14 dhjetor: Shi meteorësh
Një nga stuhitë më të besueshme të meteorëve të këtij viti do të arrijnë kulmin në mesin e muajit, po nuk do të jenë të gjithë të mirëpritur.
Sipas American Meteor Society, shiu i ‘binjakëve” është zakonisht shiu më i vrullshëm i meteorëve dhe fansat e këtyre ngjarjeve, duhet të planifikojnë angazhimet e tyre për datat 13-14. Për t’i parë më mirë yjet e rëna, duhet të shkoni në zonat që janë tërësisht errësirë. Më vonë gjatë muajit, shiu i meteorëve do të arrijë kulmin. Natën e 21 dhjetorit deri në orët e para të datës 22, do të shfaqet në qiell duke bërë që të bien 10 meteorë gjatë një ore.

22 dhjetor: Solstici i dimrit

Solstici dimrit, mund të quhen ndryshe edhe netët më të gjata të vitit. Dimri meteorologjik fillon më 1 dhjetor, por dimri astronomik, që shumica e njerëzve e konsiderojnë fillimin zyrtar të sezonit, do të fillojë në 22 dhjetor në 05:19. 22 Dhjetori nuk është vetëm fillimi i dimrit për hemisferën veriore, por gjithashtu paraqet ditët më të gjata dhe netët më të gjata, për shkak të prirjes së Tokës në boshtin e saj.

26 Dhjetor: Eklips diellor unazor

Eklipsi i fundit diellor i dekadës, do të ndodhë në Ditën e Shën Stefanit, por vetëm disa zona të botës do të jenë në gjendje të shohin hënën që kalon midis Tokës dhe Diellit. Një eklips diellor unazor do të jetë i dukshëm në një pjesë të Lindjes së Mesme, Indisë Jugore dhe Indonezisë, ndërsa në pjesën tjetër të zonës do të duket vetëm një pjesë e eklipsit të pjesshëm diellor. Kjo për shkak se Hëna është më afër pikës së orbitës së saj, ku është më larg nga Toka, duke u shfaqur jo dhe aq e madhe sa të mbulojë plotësisht diskun e diellit. Për të vëzhguar ngjarjen, do të duhet të jeni në vendin e duhur në kohën e duhur dhe mbi të gjitha, të kujdeseni për sytë tuaj duke vendosur syze, në mënyrë që të shmangni dëmtimin e përhershëm të syve tuaj për shkak të rrezeve të diellit.

Kometa 2I / Borisov

Në dhjetor, kushdo me një palë dylbi të mirë do të jetë në gjendje të shohë objektin e dytë ndër yjor që nuk është identifikuar kurrë. Kometa 2I / Borisov do të bëjë kalimin e saj më afër Tokës më 28 dhjetor. Për këtë arsye, ajo ka fituar pseudonimin “Kometa e Krishtlindjes”. Sidoqoftë, emri i saj zyrtar rrjedh nga të qenit kometa e dytë ndër yjore e zbuluar nga astronomi amator Gennady Borisov. Duke marrë parasysh që hëna e plotë do të shihet në 12 dhjetor, është mirë të përpiqeni të identifikoni kometën në fillim ose nga fundi i muajit. Sipas astronomëve, 2I / Borisov mund të jetë i dukshëm deri në shtator të vitit 2020.

Ndërsa, transiti i Mërkurit NASA SDOL në 11 nëntor ishte një nga ngjarjet më të rëndësishme, astronomike të vitit, pasi Mërkuri kaloi mes Tokës dhe Diellit në një ngjarje të rrallë të njohur si transit. Ishte transiti i fundit për 13 vitet e ardhshme dhe u duk më së shumti në në Evropë, Afrikë dhe Amerikë./MeteoWeb/


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë