Keshilla

Nga karafili te lëvozhga e mandarinës në mikrovalë, disa truke që e bëjnë shtëpinë të ketë aromën e një suite hoteli luksoz

Nga Gazeta ‘Si’ - Pas një pastrimi të plotë, shtëpia duket e rinovuar. Megjithatë, ndonjëherë pasi kemi kaluar një fundjavë të tërë duke e rregulluar, nuk mund të heqim ndjesinë se shtëpia nuk është idealisht e pastër. Dhe kjo është e gjitha për shkak të aromave që kanë depërtuar në mure, mobilje dhe sende shtëpiake.

Fatmirësisht, ka një sërë trukesh të thjeshta që mund të ndihmojnë në neutralizimin e burimeve kryesore të aromës në shtëpi.

Vendosni erëzën e karafilit tek rafti i këpucëve

Rafti i këpucëve zakonisht nuk është një vend me erë të këndshme. Këpucët, çizmet dhe atletet shpesh fillojnë të prodhojnë një erë të keqe për shkak të djersës së grumbulluar. Por përdorimi i karafilit e zgjidh problemin.

Në çdo këpucë apo çizme duhet të vendosim qese të vogla me këtë erëz. Do të duhen disa orë që karafili të thithë lagështinë e tepërt dhe të lëshojë aromën e tyre tek këpucët.

Qirinjtë mund të ndihmojnë në largimin e aromave të pakëndshme në banjë

Qirinjtë në banjë jo vetëm që krijojnë një atmosferë relaksuese, por edhe neutralizojnë aromat e pakëndshme. Për më tepër, nuk është e nevojshme të përdorni qirinj aromatike për këtë qëllim.

Aromatizuesit e makinave mund të vendosen në koshin e plehrave

Për të mbajtur tualetin të ketë erë të freskët, mund të përdorni një aromatizues ajri makine. Produkti ka një kordon që mund të përdoret për ta ngjitur në mbajtësen e letrës higjienike. E njëjta gjë mund të bëhet me një kosh plehrash në kuzhinë, duke maskuar erën e mbeturinave.

Një pako me sapun mund të largojë erën e mykut në dollap

Shkaktarët e erës së mykut në dollap janë lagështia dhe mungesa e ajrosjes. Pra, para se të vendosni rrobat tuaja në gardërobë, sigurohuni që ato të jenë plotësisht të thata. Gjithashtu ka kuptim të vendosni një freskues ajri të bërë në shtëpi në dollap. Për ta bërë këtë, mbështillni një sapun me aromë me pëlhurë dhe vendoseni pranë rrobave. Një çorape e pastër mund të përdoret si një qese sapuni.

Është gjithashtu një ide e mirë të zëvendësoni varëse rrobash plastike dhe teli me ato prej druri.

Një lëvozhgë mandarine në mikrovalë

Ndonjëherë, kur hapim derën e mikrovalës , papritur humbasim dëshirën për të ngrohur ushqimin atje. Në vend të kësaj, ne duam të mbulojmë hundët me duar pasi një erë e pakëndshme është vendosur brenda pajisjes.

Të heqësh qafe problemin është mjaft e thjeshtë. Duhet të hiqni lëvozhgën e mandarinës dhe ta ngrohni pak në një temperaturë të ulët për të shmangur djegien. Era e keqe do të zhduket. Në mënyrë të ngjashme, ju mund ta bëni furrën tuaj të nuhasë këndshëm në këtë mënyrë.

Patatet dhe tërshëra e thatë e mbajnë ajrin të freskët në frigorifer

Një patate e qëruar dhe e prerë mund të largojë frigoriferin tuaj nga aromat e pakëndshme. Kjo për shkak se konsiderohet absorbues. Ndryshoni "filtrin" e patates çdo 2-3 ditë. Tërshëra e thatë bën të njëjtën gjë. Lëreni një paketë të hapur me tërshërë të thatë dhe ajo do të thithë aromat e pakëndshme gjatë natës.

Limonët dhe patatet nuk do të lejojnë që era e peshkut të përhapet nëpër shtëpi

Pavarësisht se sa e duam peshkun, nuk duam ta thithim erën e tij për një kohë të gjatë. Fatkeqësisht, gatimi i këtij produkti mund të çojë në përhapjen e aromave të padëshiruara në të gjithë kuzhinën apo edhe në të gjithë banesën.

Për të minimizuar depërtimin e erës kudo, ia vlen të fërkoni peshkun me lëng limoni para gatimit. Dhe nëse do ta skuqni në tigan, rekomandohet ta bëni me disa feta patate. Kjo perime mund të thithë aromat.// Bright Side


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë