Ushqim

Luleshtrydhet luftojnë disa sëmundje

Luleshtrydhet janë një zgjedhje e shëndetshme për njerëzit që janë të prekur nga diabeti.
Duke qenë se përmban antioksidantë, ky frut ndihmon në parandalimin e shumë sëmundjeve si diabeti, kanceri apo sëmundjet e zemrës. Përmbajtja e konsiderueshme e fibrave në këtë frut ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak. Fibrat e mjaftueshme në trupin e njeriut e ndihmojnë atë të jetë i ngopur edhe gjatë ngrënies së ushqimit.
Kështu kjo mundet të reduktojë nevojën për të ngrënë sërish ushqim, me këtë do të menaxhohet glukoza në trupin tuaj.

Një studim i realizuar nga Universiteti Politeknik në Spanjë, zbuloi se të hash gjysmë kilogrami luleshtrydhe në ditë, automatikisht luftoni veprimin e radikaleve të lira dhe mbani trupin të shëndetshëm dhe në formë. Luleshtrydhet janë të dobishme edhe për trurin tonë, veçanërisht për kujtesën, falë acidit folik që parandalon dementian dhe alizemrën.


Copyright © Gazeta “Si”Më Shumë