Analize

“Lufta” për formimin e qeverisë, çfarë do të ndodhë tani në Gjermani pas fitores së ngushtë të socialdemokratëve

Gjermania po përgatitet për bisedime të gjata për formimin e një koalicioni qeverisës pasi gara për të pasuar Angela Merkel pas 16 vitesh në pushtet nuk arriti të japë një fitues të qartë.

Socialdemokratët udhëheqin me një rezultat shumë të ngushtë, duke bërë që fituesi të vendoset pas mbylljes së kufijve, nga bisedimet kokë më kokë mes partive.

Rezultatet paraprake të Komisionit Zgjedhor treguan se Social Demokratët (SPD) e Olaf Scholz po udhëheqin me 25.7%.

Blloku i qendrës së djathtë CDU-CSU i udhëhequr për kaq gjatë nga kancelarja Merkel ka 24.1%, të votave, duke shënuar rezultatin më të keq në historinë e partisë.

Partia e Gjelbër, fitoi 14.8% duke shënuar rezultatin e saj më të mirë. Kandidatja e saj, Annalena Baerbock, është kandidatja më e re për kancelare në Gjermani dhe Scholz shprehu gatishmërinë e tij për të punuar së bashku. Scholz tha se dëshira e tij ishte për "diskutime konstruktive, në mënyrë që i gjithë vendi të njohë veten në qeverinë e ardhshme".

Por ai e ka bërë të qartë se nuk do të rinovojë koalicionin e madh me CDU-CSU, duke i vënë kështu social demokratët në një garë të fortë kundët njëra-tjetrës për të marrë në bord partitë e tjera dhe për të formuar një koalicion që ka shumicën.

Scholz, ish-ministri i financave të Gjermanisë, tha se votuesit donin një ndryshim dhe "kancelari i ardhshëm do të quhej Olaf Scholz".

Të Gjelbrit tashmë kanë thirrur një kongres partie për të shtunën e ardhshme, gjatë të cilit ata mund të vendosin me kë do të fillojnë bisedimet eksploruese.

Në këtë fazë fillestare, e cila nuk ka afat kohor, nuk ka asgjë që i ndalon partitë që të mbajnë paralelisht bisedime për koalicionin, edhe pse tradita dikton që partia më e madhe do të nisë e para bisedimet.

Por Armin Laschet, kandidati kancelar nga blloku CDU-CSU i qendrës së djathtë të Merkel, tha të dielën se konservatorët do të "bënin gjithçka që mundeshin" për të udhëhequr qeverinë e ardhshme.

Takimet e para

Diskutimet do të fillojnë sapo të dalin rezultatet, me palët që kërkojnë të zbulojnë vijat e kuqe të njëra -tjetrës dhe të përcaktojnë nëse mund të punojnë së bashku.

Të hënën, një ditë pas zgjedhjeve, partitë do të zhvillojnë takime të brenshme për të vendosur çfarë drejtimi do të ndjekë.

Partia FDP, e cila si të Gjelbrit mund të luajë një rol krijues, ka thënë se ka një preferencë për një koalicion me konservatorët dhe të Gjelbrit, por një aleancë trepalëshe me SPD dhe të Gjelbrit mbetet gjithashtu në tryezë.

Parlamenti i sapozgjedhur duhet të mbajë seancën e tij inauguruese 30 ditë pas zgjedhjeve, më 26 tetor.

Nëse dy ose tre parti bien dakord në parim se do të donin të krijonin një aleancë, atëherë ata duhet të fillojnë negociatat formale të koalicionit dhe grupe të ndryshme pune do të takohen për të krijuar një program të përbashkët politik.

Në fund të këtyre negociatave, palët vendosin se kush do të jetë në krye të cilës ministrie dhe nënshkruajnë një kontratë koalicioni, që përcakton kushtet e marrëveshjes.

Kjo fazë gjithashtu nuk ka kufi kohor dhe qeverinë në largim është e detyruar të qendrojë në detyrë. Partitë pastaj dalin me një emer për kancelar para votimit zyrtar në Bundestag.

 Annalena Baerbock 

Pas zgjedhjeve të fundit të Gjermanisë më 24 shtator 2017, Merkel u konfirmua zyrtarisht kancelare në një koalicion midis CDU-CSU dhe Social Demokratëve të qendrës së majtë vetëm më 14 ,ars 2018.

Skenari më i keq

Sipas nenit 63 të kushtetutës gjermane, kreu i shtetit duhet të propozojë një kancelar të mundshëm në Bundestag.

Nëse nuk shfaqet një aleancë ndërpartiake, presidenti Frank-Walter Steinmeier mund të emërojë akoma një kancelar të mundshëm nga partia qe do të fitojë pjesën më të madhe të votave.

Parlamenti do të votojë në një votim të fshehtë dhe kandidatit, në këtë rast, Scholz, do t’i duhet një shumicë absolute.

Nëse kjo nuk arrihet, votimi i dytë do të mbahet dy javë më vonë. Nëse ende nuk ka shumicë absolute, atëherë mbahet një votim i tretë i menjëhershëm, në të cilën mjafton një shumicë relative.

Presidenti pastaj vendos nëse do të emërojë kancelarin si kreun e një qeverie të pakicës ose do të shpërndajë Bundestagun dhe do të thërrasë zgjedhje të reja.

Ky skenar i rastit më të keq u shmang në vitin 2017 dhe Steinmeier u kërkoi palëve të takoheshin përsëri, duke nxitur rinovimin e të ashtuquajturit koalicion të madh.


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë