Kosova

Lista Serbe refuzoi të marrë pjesë në zgjedhje, Kurti: BE-ja të dënojë këtë shkelje të Marrëveshjes

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë, konfirmoi se asnjë subjekt politik nuk ka aplikuar për të marrë pjesë në zgjedhjet e jashtëzakonshme për katër komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës.

Për këtë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar nëpërmjet një postimi në rrjetin social Twitter.

Kurti shkruan se kjo është një shenjë e qartë të kontrollit të Beogradit mbi partinë dhe ndërhyrjes së vazhdueshme në punët e bredshme të Kosovës.

Ai po ashtu shton se kjo është një shkelje e marrëveshje së sapo dakordësuar në Ohër dhe për këtë BE-ja duhet ta dënojë.

Këto zgjedhje janë caktuar të mbahen më 23 prill, pas shtyrjes së tyre në dhjetor të vitit të kaluar, me kërkesë të bashkësisë ndërkombëtare.

Lista Serbe – e cila e gëzon mbështetjen e Beogradit zyrtar – ka rikonfirmuar më 20 mars se nuk do të marrë pjesë në zgjedhje dhe do ta mbajë këtë qëndrim derisa t’i përmbushen dy kërkesa: formimi i Asociacionit të komunave me shumicë serbe, dhe tërheqja e të gjitha njësiteve speciale të Policisë së Kosovës nga veriu i Kosovës.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë