Moti

Kthjellime dhe vranësira. Temperaturat deri në 28°C

Nga Gazeta ‘Si’- Përgjatë gjithë 24 orëshit territori shqiptar do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të shpeshta ku herë pas here do të pësojnë zhvillim duke gjeneruar rrebeshe shiu; më të theksuara në zonat Lindore.

Parashikohet që edhe pasditja të vijojë nën ndikimin e kthjellimeve të shkurtra dhe vranësirave konvektive në të gjithë vendin duke gjeneruar rrebeshe afat- shkurta shiu në të gjithë zonën malore dhe pjesërisht në zonën e ulët.

Ndërkohë; temperaturat e ajrit do të mbeten kostante në orët e mëngjesit duke bërë që temperaturat minimale të mbetet 8°C në zonat malore ndërsa ulen maksimalet duke regjistruar vlerën maksimale deri në 28°C përgjatë vijës bregdetare.

Era do të fryjë mesatare deri e fortë; përgjatë gjithë ditës duke arritur shpejtësinë deri në 40 km/h nga drejtimi veriperëndimor; për pasojë në brigjet e Adriatikut dhe Jonit do të gjenerohet dallgëzim 3 ballë.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë