Kosova

Kroacia i ofron Kosovës 10 mijë doza të vaksinave anti-Covid-19

Shteti kroat ka ofruar 10 mijë doza të vaksinave anti-COVID për popullin e Kosovës.

Lajmi është bërë i ditur nga diplomati kroat Gordan Grlić Radman, pas takimit që pati me ministren e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla.

“Me kënaqësi të madhe e kam njoftuar ministren Gërvalla për ndarjen e 10 mijë dozave të vaksinave për Republikën e Kosovës. Republika e Kroacisë e ka marrë vendimin për ngritjen e kontingjentit ushtarak të KFOR-it”, u shpreh ai.

Po ashtu Kroacia ka mbështetur edhe dialogun Kosovë-Serbi nën administrimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, me një zgjidhje të pranueshme për të dyja palët.

“Kroacia gjithashtu është kundër shkëmbimit të territoreve dhe do të punojmë që ato vende që nuk e kanë njohur Kosovën, ta bëjnë një gjë të tillë. Kosova është shtet i pavarur dhe për vendet që nuk e kanë pranuar pavarësinë e Kosovës, nëse duan qetësi në botë, atëherë duhet të pranohet pavarësia. Për këtë edhe Serbia duhet të marr vendimin e duhur dhe shpresoj që në të ardhmen do të lehtësojnë marrëdhëniet dhe do të sigurohet siguria në Evropën Juglindore”, tha ai më tej.

Ministrja e Kosovës, Donika Gërvalla ka falënderuar homologun për këtë ndihmë si dhe për mbështejtjen e dialogut Kosovë-Serbi.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë