Shendet

Koronavirusi tek dera – 2 viktima në Itali brenda 24 orëve, 60 të prekur

Italia e Veriut goditet nga vala e Corona virusit. Në 24 orët e fundit janë shënuar 2 viktima, ndërsa të prekur janë 60. Të izoluar në spitale për kontroll janë 450 persona. Rastet e infektuara në Veri janë në zonat e Lombardisë dhe Venetos. Viktima janë një burrë 78 vjeçar dhe një grua 27 vjeçare.

“Ne jemi të shqetësuar, unë fola me kryetarin e komunës Vò Euganeo për të marrë të gjitha masat: mbylljen e shkollave, dyqaneve, duke u përpjekur të rindërtojmë të gjitha kontaktet që këta njerëz kanë pasur, për të kuptuar se cili është niveli i kordonit shëndetësor që duhet të vendosim rreth personave të infektuar, tha Zaia nga Padova – Paniku nuk duhet të përhapet, por izolimi është rregulli i parë.

Në dhjetë bashki në zonën e Lodit ngjarjet publike do të ndalohen dhe aktivitetet e punës do të pezullohen për të parandaluar infeksionin koronavirus: për një javë banorët do të duhet të qëndrojnë në shtëpi. Kjo u njoftua nga këshilltari për shëndetësinë e rajonit të Lombardisë Giulio Gallera, duke specifikuar gjithashtu listën e bashkive të përfshira. Këto janë Codogno, Casalpusterlengo, Maleo, Fombio, Somaglia, Castiglione d’Adda, Bertonico, San Fiorano, Castelgerundo, Terranova dei Passerini, të gjitha në provincën e Lodi. Masa prek afërsisht 50,000 banorë në të gjithë këtë zonë.

“Ne po përgatisim një urdhëresë që ndalon të gjitha aktivitetet e grumbullimit, siç janë karnavalet, ngjarjet sportive, ne do të mbyllim bizneset dhe dyqanet vendase,” tha këshilltari. Qëllimi, siç theksoi edhe ministri i shëndetësisë Roberto Speranza, është “të kufizohet kjo zonë, të ruhet virusi në një zonë specifike gjeografike”. Urdhëresa parashikon pezullimin e aktivitetet e biznesit të kompanive (“përjashtuar ato të shërbimeve publike”) dhe aktivitetet shkollore.

Më Shumë