Media Galeri

Konflikti në Sudan / Kulla ikonike në Khartoum përfshihet nga flakët

Pas luftimeve të ashpra mes ushtrisë dhe forcave rivale në kryeqytetin e Sudanit këtë fundjavë, ndërtesa të shumta kanë marrë flakë, dhe një ndër to është edhe Kulla ikonike “Greater Nile Petroleum Oil Company”.

“Kjo është vërtet e dhimbshme”, tha Tagreed Abdin, arkitekt i ndërtesës, në një postim në X.

Sulmet ajrore dhe betejat tokësore kanë vazhduar në Khartoum dhe qytete të tjera që nga fillimi i luftimeve në prill. Mbi një milion njerëz janë detyruar të largohen nga vendi, ka thënë OKB.

E vendosur pranë lumit Nil, ndërtesa 18-katëshe është një nga monumentet më të njohura në Khartoum.

Nuk është ende e qartë se çfarë e ka shkaktuar djegien e strukturës së ndërtesës, e cila ka një fasadë xhami, ndërsa nuk ka raportime për të lënduar apo të vdekur.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë