Futboll

Klop kundër Ligës së Kombeve: Ideja më qesharake e futbollit

Gazeta Si - Jurgen Klop, trajneri i Liverpulit, nuk e njeh shumë diplomacinë. Gjermani e thotë troç atë që mendon, siç ka bërë gjithmonë kur është fjala për të mbrojtur futbollistët. Ai ka prekur sërish çështjen e ndeshjeve të shumta sezonale.

Liga e Kombeve nuk i ka pëlqyer kurrë trajnerit gjerman. Klop nuk e ka fshehur asnjëherë kundërshtimin për këtë kompeticion, sipas tij, krejtësisht i kotë.

Jurgen Klop, trajneri i Liverpulit. Gazeta Si, 13 maj 2022

“Liga e Kombeve është një nga idetë më qesharake të botës së futbollit, - ka theksuar Klop. – Dhe të mendosh që futbollistët, pas 70 ndeshjesh sezonale, janë të detyruar të luajnë edhe ndeshjet e Ligës së Kombeve.

Luhen katër, pesë apo gjashtë ndeshje me kombëtaret… Do të preferoja që UEFA të merrte më shumë para nga finalja e Ligës së Kampionëve dhe të hiqte dorë nga ky kompeticion".

Klop, por edhe shumë trajnerë të tjerë në fakt, gjykojnë se futbollistët po stërmundohen. Për këtë arsye, ndeshjet e Ligës së Kombeve, që kanë zëvendësuar miqësoret, duken të tepërta. Më shumë këtë pjesë e vuajnë klubet që kanë më shumë lojtarë në kombëtare. Liverpuli është një prej tyre.

Edicioni i ri i Ligës së Kombeve nis në muajin qershor. Shumica e Kombëtareve luajnë tri ndeshje brenda pak ditësh dhe ky fakt i shqetëson jo pak trajnerët e ekipeve të mëdha, me në krye Klop. Lojtarët vijnë pas një sezoni të gjatë dhe të lodhshëm, duke rrezikuar dëmtimet në këto ndeshje.

Shqipëria feston nje gol ne Ligen e Kombeve. Gazeta Si, 13 maj 2022

Shqipëria do të ketë dy ndeshje në muajin qershor në Ligën e Kombeve. Kuqezinjtë do të ndeshen me Izraelin dhe Islandën, pasi Rusia është përjashtuar nga aktivitetet ndërkombëtare nga UEFA.

Sezoni i ardhshëm do të jetë ndryshe nga të tjerët në fakt. Botërori i Katarit është programuar të zhvillohet në muajt nëntor dhe dhjetor, duke prishur ndoshta ecurinë e kampionateve. Është hera e parë që një Kupë Bote zhvillohet në dimër.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë