Keshilla

Kemi hyrë në stinën e djersitjes, disa nga mënyrat efikase se si mund ta parandalojmë atë…

Vera është stina e notit, banjove të diellit - dhe djersitjes. Ndërsa indeksi i nxehtësisë rritet, trupat tanë punojnë shumë për të na mbajtur të ftohtë.

“Kur nxehemi, një pjesë e trurit tonë e quajtur hipotalamusi sinjalizon nervat e vegjël në lëkurë për t'i thënë gjëndrës së djersës të prodhojë djersë,” tha Dr. Whitney Bowe, një dermatologe në New York City. Lëngu më pas na ftohet kur avullohet.

Por ndërsa djersitja është e dobishme për të na ftohur, pak njerëz kënaqen kur ndjejnë erë të keqe nën sqetulla, këmbë me erë të keqe dhe rroba të ngjitura në shpinë dhe në ijë. Disa njerëz madje djersiten tepër, pavarësisht nga koha e vitit, dhe në mungesë të shkaktarëve tipikë si nxehtësia dhe aktiviteti fizik.

Ja pse disa prej nesh bëhen më me djersë dhe disa metoda për të reduktuar djersitjen kronike.

Pse disa njerëz janë të prirur për të djersitur

Njerëzit mund të djersiten më shumë kur kanë infeksione, marrin medikamente (të tilla si antidepresantë të caktuar) ose kalojnë nëpër menopauzë, tha Dr. Bowe.

Të tjerët mund të kenë një gjendje të njohur si hiperhidrozë. Me këtë çrregullim, djersitja është shpesh spontane dhe "e palidhur me shkaktarë si stresi, emocionet, stërvitja dhe shkaktarët mjedisorë si nxehtësia", tha Dr. Mark Ferguson, një kirurg torakal që trajton djersitjen e tepërt në UChicago Medicine.

Rreth 5 për qind e amerikanëve besohet se kanë hiperhidrozë. Është e paqartë se çfarë e shkakton, por mund të ndodhë në genin familjar. Njerëzit me hiperhidrozë mund të djersitin tepër rreth sqetullave, duarve, këmbëve, skalpit të kokës ose ndonjë kombinimi të atyre pjesëve të trupit, tha Dr. Ferguson.

Në mënyrë tipike, gjendja lind ose në foshnjëri ose gjatë pubertetit.

Për disa njerëz me hiperhidrozë, djersitja mund të jetë aq intensive sa duhet të ndërrojnë rrobat disa herë në ditë. Nëse duart e tyre djersiten, ata mund të kenë probleme me përdorimin e ekraneve me prekje, mausin e kompjuterit dhe timonin, përveç nëse mbajnë doreza, tha Dr. Ferguson.

Nëse këmbët e tyre djersiten, tha ai, "mund ta imagjinoni sa shpejt kalojnë nëpër një palë këpucë, sepse ato janë vazhdimisht të lagura dhe fillojnë të marrin erë".

Disa njerëz djersiten aq shumë sa kjo ndikon ndjeshëm në jetën e tyre të përditshme. "Ata nuk duan të dalin më," tha Dr. Ferguson.

Çfarë mund të ndihmojë

Për njerëzit që djersiten shumë, Dr. Bowe rekomandon veshje të lirshme që largojnë lagështinë. Shumë marka atletike ofrojnë shtresa dhe veshje të sipërme që thahen shpejt. Numi, një kompani e veshjeve të grave me bazë në Kanada, shet këmisha me ‘jastëkë’ nënsqetullash që thithin djersën. Mund të ndihmojë gjithashtu të kalosh kohë në hapësira të ajrosura mirë, me ajër të kondicionuar, shtoi Dr. Bowe.

Antiperspirantët gjithashtu mund të zvogëlojnë djersitjen, tha Dr. Bowe. Këto trajtime zakonisht përbëhen nga komponime alumini që “mbin poret e gjëndrave të djersës dhe parandalojnë daljen e djersës”, tha Dr. Lyall Gorenstein, një kirurg torakal dhe drejtor kirurgjik i Qendrës për Hiperhidrozën në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Kolumbias. (Deodorantët janë të ndryshëm nga antidjersitjet: Ata nuk ndikojnë në prodhimin e djersës, por mund të ndihmojnë në reduktimin e çdo erë shoqëruese.)

Antidjersë të përbëra deri në 15 për qind klorur alumini shiten pa recetë, por mjekët gjithashtu mund të përshkruajnë formulime më të forta me recetë, tha Dr. Gorenstein. Këto produkte mund të përdoren jo vetëm në sqetulla, por edhe në duar, fytyrë dhe këmbë.

“Nëse vendosni të përdorni  antidjersë, ju rekomandoj ta aplikoni atë natën para se të shkoni në shtrat, sesa në mëngjes pas dushit”, tha Dr. Bowe. “Antidjersa është më efektive kur aplikohet në lëkurë të thatë sesa në lëkurë të lagur”

Trajtimet në zyrën e mjekut

Nëse jeni gati për një sërë vizitash në zyrën e mjekut, një trajtim tjetër që mund të zvogëlojë djersitjen e nënsqetullave dhe të duarve është Botox, i cili parandalon kimikatin e trurit që nis djersitjen nga aktivizimi i gjëndrave të djersës, tha Dr. Gorenstein. Botox ndonjëherë mbulohet nga sigurimet shëndetësore. Efektet e tij zakonisht zhduken pas katër deri në gjashtë muaj rreth sqetullave dhe dy deri në tre muaj në duar, tha Dr. Gorenstein. Njerëzit gjithashtu mund të bëhen rezistent ndaj efekteve të Botox-it pas disa trajtimeve, shtoi Dr. Ferguson nga UChicago Medicine.

Një trajtim i quajtur miraDry mund të përdoret gjithashtu për të reduktuar djersën e nënsqetullave në veçanti. Pasi mjekët kanë mpirë lëkurën me lidokainë, ata përdorin një pajisje për të aplikuar nxehtësinë në zonë për të shkatërruar gjëndrat e saj të djersës. Shpesh, pacientët shohin rezultate pas një trajtimi, por mund të kërkohen dy ose tre trajtime, tha Dr. Bowe.

MiraDry zakonisht nuk mbulohet nga sigurimi shëndetësor dhe mund të kushtojë disa mijëra dollarë nw SHBA

Kirurgjia e vogël ambulatore, e quajtur simpatektomia endoskopike torakale, është zakonisht zgjidhja e fundit, por mund të zvogëlojë në mënyrë efektive djersitjen që prek pjesë të veçanta të trupit, veçanërisht duart, tha Dr. Ferguson. Gjatë operacionit, mjekët bëjnë prerje të vogla nën krah dhe më pas ose presin, shtrëngojnë ose heqin nervat që stimulojnë gjëndrat e djersës.

“Është një terapi shumë efektive – do të thosha 99 për qind efektive në eliminimin e djersitjes së duarve të bezdisshme”, tha Dr. Ferguson. Ndonjëherë, megjithatë, njerëzit djersiten më shumë në pjesë të tjera të trupit më pas, shtoi ai. Pak njerëz – duke përfshirë mjekët e kujdesit parësor – e dinë se ekzistojnë kaq shumë opsione trajtimi për djersitjen e tepërt, tha Dr. Gorenstein. Gjendja është "e nëndiagnostikuar dhe e nën-raportuar", tha ai, por fatmirësisht, mund të menaxhohet


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë