Media Galeri

Karnavalet e Brazilit ‘sjellin’ pyjet e Amazonës në rrugë

Karnavalet shumëngjyrëshe të Rio de Janeiros janë rikthyer për vitin 2024, me shfaqje që tematikë kanë Amazonën dhe komunitetet indigjene të Brazilit.

Gjashtë nga shkollat më të mira të sambas në Rio parakaluan në Sambadrome Marques de Sapucai të dielën në mbrëmje.

Një shkollë samba nderoi grupin më të madh indigjen të vendit, Yanomami dhe Amazonën gjatë paradës së saj ndërkohë një shkollë tjetër bëri homazhe për ekspertin indigjen Bruno Pereira i cili u vra në Amazon në vitin 2022.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë