Moti

Java me vranësira dhe shi. Ulen lehtë temperaturat

Nga Gazeta 'Si'-Sipas MeteoAlb do të vijojë Shqipëria nën ndikimin e motit të paqëndrueshëm duke bërë që vranësirat dhe shirat e dendur të jenë prezente; herë pas here do të ketë edhe stuhi të forta ere, kryesisht në brigjet Joniane.

Parashikohet që orët e vona të mbrëmjes të sjellin dobësim të intensitetit të shirave në pjesën më të madhe të territorit duke lënë me rrebeshe të përkohshme vetëm skajin veri-veriperëndimor të territorit.

Ndërkohë temperaturat e ajrit do të pësojnë rritje të lehtë në orët e mëngjesit, por do të ulen ndjeshëm në mesditë me 3 – 4 gradë C duke luhatur vlerat ditore nga 3°C minimalja deri në 17°C vlera maksimale në rang territori. Era do të fryjë mesatare dhe e fortë me shpejtësi mbi 60 km/h nga drejtimi Jugor dhe Jugperëndimor, duke krijuar në brigjet detare dallgëzim deri në 5 ballë.

JAVA

Dita e martë do të sjellë temperatura më të ulëta, me 4-5 gradë Celsius. Dita e mërkurë do ketë intervale kthjellimesh, vranësirash dhe reshje shiu dhe dëbore. Pritet një fuqizim i ditës së enjte, ndërsa në zonat veriore priten reshje dëbore. Dita e premte dhe fundjava pritet të sjellë përmirësim të temperaturave.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë