Ngjarje

Italia nën ethet e Koronavirus, më shumë 100 të prekur

Raste të reja pozitive ndaj koronavirusit. Në Itali superohet kuota 100. Vlerësimet janë të presidentit të Lombardisë Attilio Fontana që, ka thënë se personat e infektuar në rajonin e Lombardisë janë për momentin 89. Duke i shtuar shifrës edhe 16 rastet në Veneto, 2 në Emilia Romagna, 1 në Lazio (gruaja e kinezit ende e shtruar dhe kërkuesi shkencor italian u kuruan dhe dolën nga spitali) e 3 në Piemonte, arrin në 100 shifra. Dy janë personat që kanë mbetur të vdekur deri tani, e fundit dje.

Ndërkohë, masat e kontrollit janë vënë në praktikë. Sot do të jetë një e Dielë ndryshe në Lombardi dhe Veneto. Ngjarjet sportive në dy rajonet e prekura nga koronavirusi u anuluan, përfshirë tre ndeshjet e Serisë A midis Inter-Sampdoria, Atalanta-Sassuolo dhe Verona-Cagliari.

Një task force mjekësh të Federatës është ngritur për të analizuar situatën e emergjencës së koronavirus dhe për të dhënë indikacione të sakta mbi veprimtarinë e ekipeve kombëtare: ky është vendimi i presidentit të Federatës së Futbollit, Gabriele Gravina, i cili pasi kishte zyrtarizuar shtyrjen e garave në Lombardi dhe Veneto thirri mbledhjen të nesërmen në mëngjes. Ndërkohë, fazat e skuadrave nën 19 vjeç për meshkuj dhe femra janë shtyrë.

Duke nisur nga nesër, e hënë 24 shkurt universitetet do të mbyllen për një javë. Janë 11 komunat e të zonës Lodi dhe rajonit Veneto në karantinë, të prekur nga urgjenca koronavirus dhe nga dispozitat e autoriteteve për të parandaluar përhapjen e virusit. Vendet në karantinë janë; Vò Euganeo, Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo dhe San Fiorano.

Territoret ku jetojnë më shumë se 50 mijë persona, janë transformuar në zona të kuqe në të gjitha efektet: as hyhet dhe as dilet. Jo vetëm: në brendësi të zonave të shpërthimit “aksesi në shërbimet publike thelbësore dhe biznese për blerjen e produkteve të nevojave bazë detyron përdorimin e pajisjeve mbrojtëse personale”. Dhe për të gjithë ata që kanë pasur “kontakte të ngushta me raste të konfirmuara” duhet të zbatohet “masa karantinë me mbikëqyrje aktive”.

Përsëri në zbatim të direktivave qeveritare, Ministria e Arsimit informon se “në pritje të miratimit zyrtar të urdhrit të parashikuar nga dekreti i aprovuar nga Këshilli i Ministrave, mësimi duhet të pezullohet duke filluar nga sot. E Dielë 23 shkurt 2020 “. Ndalesa për udhëtime edukative dhe udhëtime arsimore, nënvizon MIUR, ka të bëjë me destinacionet në Itali dhe jashtë saj.

Koronavirus, Codogno si shkretëtirë: grilat e ulura dhe shkollat e mbyllura

“Ne jemi në pritje të dispozitave të mëtejshme nga prefektura e Lodit që do të publikohen sa më shpejt të jetë e mundur”, thuhet në saitin e Komunës së Codogno, një nga qendrat kryesore të zonës së Lodi, e cila është bërë një qytet fantazmë pas dispozitave të qeverisë të marra mbrëmjen e djeshme për të parandaluar përhapjen e virusit. Kryeministri, Giuseppe Conte, nuk merr pjesë në takimin përmbyllës në Bari të “Mesdheu kufiti i Paqes” organizuar nga nga CEI, për arsye se do të ndjekë emergjencën e koronavirusit që shenjon Italinë si të parën për nga vendet e Europës me numrin më të madh të të prekurve nga koronavirusi, mbi 100 në të gjithë Italinë dhe dy viktima.

Kryeministri Giuseppe Conte, i cili të Shtunën në mbrëmje ilustroi dekretin e ligjit me masat për të parandaluar urgjencën e epidemisë, por aktualisht ka përjashtuar pezullimin e Shengenit (“Ne nuk do ta shndërrojmë Italinë në një lazaretto”, tha ai ), njoftoi gjithashtu se në ditët e ardhshme qeveria do të nxjerrë një dekret tjetër që përmban masat ekonomike dhe shtimi i masave të tjera që do të duhet të vendosen për t’u marrë me pezullimin e të gjitha aktiviteteve në zonat e shpërthimit.

Vlerësohet se kompanitë e Codogno dhe Casalpusterlengo, dy nga Komunat që përfunduan në karantinë në Lombardi, faturojnë vetëm 1.5 miliardë në vit. Dhe çdo ditë ndalese, ka të ngjarë ti falimentojë.

Me masën e djeshme të jashtëzakonshme, u vendos ndalimi i heqjes dhe hyrjes në zonat ku virusi është përhapur, i cili do të menaxhohet nga policia dhe, nëse është e nevojshme, edhe nga ushtria, me sanksione penale për ata që shkelin urdhrat.

Ndalimi vendoset për udhëtimet shkollore në Itali dhe jashtë saj por edhe për ngjarje publike. Shkollat, dyqanet dhe muzetë do të jenë të mbyllura, do të ndalohen konkurset, aktivitetet e punës private dhe zyrat publike, pa cënuar shërbimet thelbësore, kufizimin e lëvizjes së mallrave dhe njerëzve. “Ne kemi miratuar një dekret për të mbrojtur shëndetin e italianëve, që është ai për të cilin më shumë interesohemi dhe që renditet i pari në hierarkinë e vlerave kushtetuese”, shpjegoi kryeministri, duke përsëritur disa herë që italianët “duhet të kenë besim” në politikë dhe institucione shkencore, të cilat janë duke bërë gjithçka që është e mundur./repubblica.it/

Më Shumë