Futboll

Ikën Milani i Gatuzos, ekipi në duart e Benaser, Paketës dhe Rebiç

Më 15 shtator Milani do të hapë një faqe te re. Me tri javë vonesë nga fillimi i kampionatit, do të startojë Milani i trajnerit Xhampaolo. Milani i javëve të para, për shkak të lojtarëve të ardhur në merkato dhe më pas të dëmtuar, apo atyre që u bashkuan me vonesë me grupin, ishte akoma ai i Gatuzos. Skuadra “e vjetër” do të lihet mënjanë tashmë.

Teo Hernandez do të jetë patjetër titullar, jo më kot u këmbëngul aq shumë për ta blerë në verë dhe u shpenzuan 20 milionë euro. Ndryshimi tjetër pak i befasishëm do të jetë aktivizimi i Duartes. Ai nuk është marrë në konsideratë deri tani, sepse ka zhvilluar pak seanca stërvitore me kuqezinjtë dhe pak a shumë i ka kuptuar detyrat e reja që do të ketë në Serinë A, në krahasim me atë që ka bërë në Brazil.

Paketa gjatë një ndeshje të sezonit të kaluar ndaj Empolit. Gazeta Si, 5 shtator 2019

Organizatori është një rol shumë i rëndësishëm për skemën e trajnerit Xhampaolo dhe për të është algjeriani Benaser ai që ka karakteristikat ideale. Një mesfushor i ri, teknik dhe elegant, dinamik dhe modern në stilin e lojës. Për Paketën, Xhampaolo ka menduar të bëjë një rol të ndërmjetëm, gjysmë mesfushor dhe gjysmë sulmues, por i disiplinuar dhe jo "brazilian", siç ka bërë deri tani. Në sulm do të kthehet tredhëmbëshi, ku Rebiç bëhet menjëherë titullar në të majtë. Reparti i avancuar do të plotësohet me Suson ose Bonaventurën dhe Piatek.

Qendërsulmuesi polak i Milanit duket se po vuan “mallkimin” e numrit 9. Është në krizë për momentin dhe siç e ka pranuar edhe vetë, shokët e skuadrës i kanë propozuar të ndërrojë numrin në fanellë për t’u zhbllokuar. Nuk është një shaka.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë