Futboll

Gjendet akordi, Higuain niset drejt Çelësit

Duket se brenda këtyre dy ditëve do të kemi mundësinë të shohim lëvizjen më të bujshme në këtë merkato dimri. Sulmuesi argjentinas, Gonazlo Higuain do të udhëtojë drejt Londrës për të firmosur me Çelësin. Sipas Sky Sport Italia, është gjetur gjuha e përbashkët mes tre klubeve, Juventusit që zotëron kartonin e Higuain, Milanit që e ka në huazim prej korrikut dhe Çelësit që do e ketë për 6 muajt në vazhdim.

Mediet italiane shkruanin orët e para të kësaj te enjte se Higuain mbërriti në Milano bashkë me ekipin pas Superkupës së humbur dhe më pas do të niset me avion privat drejt kryeqytetit anglez. Sipas Sky Sport, Higuain do të kalojë te Çelësi në formën e huazimit, duke ndërprerë atë që aktualisht ka me Milanin. Për klubin londinez nuk ka një opsion për blerje me detyrim, por në rast se argjentinasi kalon një numër të caktuar ndeshjesh, golash dhe asistesh, ai automatikisht bëhet një lojtar i Çelësit.

Për Milanin, “operacioni Higuain” ishte një nga më të kushtueshmit dhe dështimet më të mëdha në historinë e tij. Për 6 muaj, Higuain kushtoi 17 milionë euro, 9 milionë për huazimin dhe 8 milionë paga bruto. Të gjitha këto shifra të shpenzuara nga Milan, Higuain i shpërbleu me vetëm 5 gola në 20 ndeshje në kampionat.

 

Më Shumë