Makina

Frymëzuar nga rrokaqiejt, Rolls-Royce na prezanton me ‘bishën’ e re

6 vite pas daljes në treg të makinës së parë SUV nga kompania Rolls-Royce, tashmë është koha për pasardhësin e saj. The Cullinan Series II, është projektuar nga Anders Warming, i cili erdhi në Rolls-Royce në vitin 2021. Ndërsa shumica e ndryshimeve të stilit në Serinë II janë delikate, puna e Warming është më e dukshme në pjesën e përparme të makinës, ku vizatohen dritat mbresëlënëse gjatë ditës syri jashtë dhe poshtë fytyrës imponuese të makinës. “Thekson gjerësinë dhe vertikalitetin e makinës. Sipas mendimit tim, një Rolls-Royce ka të bëjë me qëndrimin dhe praninë,” thotë ai.

Zhvillimet në teknologjinë e dritës dhe kërkesa që makinat të kenë dritat e drejtimit gjatë ditës (DRL) gjatë dekadës së fundit kanë shtuar një tjetër armë në luftën e stilistëve të makinave. Ashtu si Phantom Series II dhe Spectre tërësisht elektrik që u lançua vitin e kaluar, Cullinan fiton një pjesë të madhe të identitetit dhe pranisë së tij në rrugë nga ndriçimi i tij, veçanërisht gjatë natës kur grila e ndriçuar Pantheon tregon punimet e saj të mrekullueshme metalike.

“Ne u frymëzuam nga rrokaqiejt e ndriçuar në megaqytetet e botës”, thotë Warming. Shtesa të tjera përfshijnë gjithashtu një hyrje ajri të konfiguruar rishtazi që ulet poshtë në parakolpin e përparmë, ndërsa buzët opsionale 23 inç mbushin harqet e rrotave të shpellave./FinancialTimes


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë