Shendet

EMA do të shqyrtojë ilaçin molnupiravir kundër Covid-19

Agjencia Evropiane e Mjekësisë (EMA) ka "filluar një shqyrtim të ilaçit antiviral oral molnupiravir" kundër COVID-19 të zhvilluar nga kompania farmaceutike Merck,
Nëse ilaçi miratohet nga EMA, do të ishte trajtimi i parë për koronavirusin që nuk ka nevojë të administrohet me gjilpëra apo infuzione intravenoze.
Në fillim të këtij muaji, Merck i kërkoi Administratës së Ushqimit dhe Barnave të SHBA-së që të miratojë molnupiravirin dhe pritet një vendim brenda javësh.
Kompania raportoi këtë muaj se pilula përgjysmoi shtrimet në spital dhe vdekjet në mesin e pacientëve me simptoma të hershme të COVID-19. Rezultatet ishin aq të forta sa që ekspertët e pavarur mjekësorë që monitoronin provën rekomanduan ndërprerjen e hershme.
Një pilulë antivirale që njerëzit mund të marrin në shtëpi për të reduktuar simptomat e tyre dhe për të shpejtuar shërimin mund të jetë inovator, duke lehtësuar ngarkesën dërrmuese të rasteve në spitale dhe duke ndihmuar në frenimin e shpërthimeve në vendet më të varfra me sisteme të dobëta të kujdesit shëndetësor.
Ai gjithashtu do të forconte një qasje të dyfishtë ndaj pandemisë: trajtim, me anë të mjekimit dhe parandalim, kryesisht nëpërmjet vaksinimeve.

Burimi:Euronews/Përshtati:Gazeta "Si"


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë