Treg

E djathta tremb bursat, rrënohen tregjet europiane pas fitores së Le Pen. Euro dobësohet përballë dollarit

Tregjet franceze dhe europiane ranë të hënën pasi presidenti Emmanuel Macron vendosi të shpërbëjë parlamentin pasi aleanca e tij e qendrës u trondit nga fitorja e partisë së djathtë të Le Pen në Parlamentin Europian.

Në aksionet franceze nisi një shitje masive dhe obligacionet europiane u rrënuan, si reagim i investitorëve ndaj mundësisë së një qeverie të djathtë.

Indeksi i vendit Cac 40 ra me 2%, me bankat dhe shërbimet me goditjen më të madhe.

Partia e Le Pen fitoi 31.4% të votave në krahasim me 14.6% që kishte fituar Macron. Për pak ai i shpëtoi vendit të tretë.

“Për mua, gjithmonë kam menduar se një Europë e bashkuar, e fortë, e pavarur është e mirë për Francën, kjo është një situatë që nuk mund ta përballoj”, tha Macron. “Kam vendosur t'ju jap votën për të zgjedhur të ardhmen tonë parlamentare.

Investitorët shitën borxhin e qeverisë franceze, me një yield që u rrit në 3.2%.

Aksionet e Europës në Stoxx 600 humbën 0.8%, indeksi Dax i Gjermanisë ra me 1% dhe FTSE në Lodër me 0.4%. Euro u zhvlerësua me 0.5% ndaj dollarit, në 1.07.

Raundi i parë i zgjedhjeve parlamentare në Francsë do të mbahet në 3 javë.

Shpërbërja është një lojë kumari nga ana e Macron, që i kishte humbur prej kohësh pjesën më të madhe të ulëseve në parlament. Aleanca e tij mund të prishet dhe do ta detyrojë atë të vendosë një kryeministër nga një parti tjetër, Republikanët, ose dhe nga RN e ekstremit të djathtë, njohur si “bashkëjetesë”.

Në një skenar të tillë, Macron do të ketë shumë pak fuqi në duart e tij.

Vota franceze do të vendosë për fatin e mureve të Europës kundër të djathtës ekstreme.

Vlerësimet e votimit treguan se lista e RN-së, e udhëhequr nga shefi karizmatik i partisë, 28-vjeçari Jordan Bardella, kishte fituar pothuajse aq vota sa totali i përgjithshëm i aleancës së Macron, i udhëhequr nga një eurodeputete pak e njohur Valerie Hayer, dhe partitë tradicionale të qendrës së djathtë dhe qendrës së majtë.

“Në më shumë se 30% të votave të tyre për ne, francezët kanë dhënë verdiktin e tyre dhe kanë shënuar vendosmërinë e vendit tonë për të ndryshuar drejtimin e BE-së”, tha Bardella në një fjalim nga selia e tij e fushatës. "Ky është vetëm fillimi."

Rezultatet tregojnë popullaritetin në rritje të RN që nga viti 2019, kur fitoi 23.3% të votave në zgjedhjet e fundit europiane, duke ardhur vetëm pak përpara listës së Macron, e cila mori 22.4%./FinancialTimes


Copyright © Gazeta “Si”


Lajme të lidhura

Më Shumë