Sociale

Dyndje në Portin e Durrësit

Një numër i madh emigrantësh i janë drejtuar këtë fundjavë Shqipërisë, duke krijuar një fluks të lartë në Portin e Durrësit.

Raportohet se 5 tragete me rreth 6500 emigrantë, që kthehen për pushime në atdhe, me rreth 1500 makina, kanë mbërritur në orët e paradites së sotme.

Kapiteni i Portit, Taulant Allka, është shprehur se edhe pasdite priten dy tragete me rreth 4000 pasagjerë e 800 makina, duke shënuar kështu pikun e trafikut detar në mbërritje.

Raportohet se tragetet po punojnë “dopio-corse”, duke bërë dy rrugë në ditë, për shkak të fluksit të lartë.

Nga ana tjetër, 36 sportele janë të hapur për kalimin e pasagjerëve dhe makinave nga policia kufitare, ndërsa kapiteneria ka organizuar hyrjen e trageteve në kalata për të mos krijuar radhë dhe kaos në pikun e fluksit.

Sipas kapitenerisë, javën e ardhshme pritet që trafiku detar të drejtohet nga Porti i Durrësit drejt Barit.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë