Futboll

Dortmundi e nis mbarë, i rrëmben Bajernit kupën e parë sezonale

Dortmundi e ka nisur në mënyrën më ideale të mundshme sezonin e ri. Nënkampionët gjerman mundën në finale e Superkupës, Bajernin me rezultatin e pastër, 2-0. Protagonsti kryesor i ndeshjes ishte anglez, Xhadson Sançez, me një gol dhe një assist për Pako Alkazer.

Bajerni i Mynihut nuk do e ketë shumë të lehtë sezonin e ri pa dyshen Roben dhe Riberi, gjë që u pa më së miri në ndeshjen e sotme. Krahët e bavarezëve bën shumë pak për të rrezikuar Dortmundin e përforcuar goxha këtë verë. Levandovski i vetëm rrezikoi në disa raste, por portieri i Borusias ishte në lartësinë e detyrës së tij.

Levandovski ne finalen e Superkupes se Gjermanise - Gazeta Si, 3 gusht 2019

Nga krahu tjetër një “monstër” si Sanço qe provoi në këtë ndeshje të parë se do të jetë protagonist absolut me Dortmundin e tij që synon të rrëzojë Bajernin nga froni në luftën për titullin kampion. Me astistin e parë që shërbeu golin për Alkazer, anglezi tërhoqi pas vetës të gjithë mbrojtësit bavarez. Por akoma dhe më i bukur ishte goli i dytë i tij, ku Nojer u detyrua të dorëzohej para klasit të talentit britanik.

Lojtaret e Durtmundit duke festuar golin e dyte ne finalen e Superkupes - Gazeta Si, 3 gusht 2019

Trajneri Niko Kovaç që gjatë gjithë ndeshjes ishte në këmbë, provoi të nxiste ekipin e tij për t’ia ndryshuar fatin kësaj finaleje të parë sezonale, por dukej qartë se Sane është shumë i nevojshëm për kampionët gjerman. Për më tepër zhurma e “Sigan Iduna park” ishte e gjitha përkrah Dortmundit.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë