Jete & Stil

Disa nga destinacionet më të bukura për muajin e mjaltit

Padyshim që muaji i mjaltit është periudha më e bukur e jetës suaj dhe çdokush do të dëshironte ta kalojë këtë kohë në mënyrën më të bukur me njeriun e dashur të zemrës. Në këtë artikull ne po ju sjellim 10 destinacionet më të bukura në botë për të kaluar muajin e mjaltit.

Këto vende janë ëndrra e çdo çifti te sapomartuar.

Malet Rainboë, Kinë

Këta male të bukur të pazakontë janë të vendosura në Zhyangye Danxia Landroms Park Gjeologjik në Kinë. Siç tregon emri i tyre në mënyrë të qartë, ata duken si një ylber i pikturuar në një model të valëzuar. Përzierja e së verdhës, së kuqes, së gjelbrës dhe së kaltrës e bën një peizazh unik.

  1. Liqenet e Plitvicës, Kroaci

Plitvicka është parku më i madh dhe më i famshëm i Kroacisë. Aty ka disa liqene dhe të gjithë kanë ngjyra të ndryshme. Ky vend është pjesë e Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s.

  1. Ujëvarat Viktoria

Këto ujëvara spektakolare ndodhen në kufirin midis Zambisë dhe Zimbabvesë në lumin Zambezi. Ky vend është konsideruar si një nga Shtatë mrekullitë botërore sipas CNN. Ujëvarat Viktoria janë ato më të mëdhatë në botë.

  1. Pamukkale, Turqi

Përkthyer fjalë për fjalë nga turqishtja, Pamukkale do të thotë  kështjellë pambuku dhe është mënyra më e mirë për të përshkruar këtë parajsë mbi tokë.

  1. Venecia, Itali

Ashtu si në romanet më të mira të historisë, Venecia konsiderohet ende si një nga vendet më romantike në Tokë. Arkitektura e saj autentike, kanalet dhe urat e bukura janë ato që e bëjnë atë vendin numër një në botë për muajin e mjaltit.

  1. Plazhi Whitehaven, Australi

Ky plazh befasues është i gjatë rreth 7km. Ai është një nga plazhet më ekologjikë në mbarë botën. Rëra është në ngjyrë të pastër të bardhë, e cila e bën atë të duket edhe më i pastër. Është një vend i përkryer për shëtitje të gjata.

  1. Santorini, Greqi

Greqia ka qenë gjithmonë një nga vendet më të rekomanduara për pushimet verore. Santorini nuk bnën përjashtim pasi që është quajtur si plazhi më i bukur ishullor në botë.

  1. Kështjella Neuschëanstein, Gjermani

Kjo mund të jetë kështjella më e bukur jo vetëm në Gjermani por edhe në botë. Ajo u ndërtua për mbretin e asaj kohe dhe pas vdekjes së tij u bë një destinacion mjaft popullor turistik. Vizitohet nga afërsisht 1.3 milion njerëz çdo vit.

  1. Ishujt Mamanuca, Fixhi

Bëhet fjalë për një zinxhir prej njëzet ishujsh të vendosur pranë një tjetri. U bë një destinacion i njohur turistik, veçanërisht gjatë dekadës së fundit.

  1. Shpella Glowworm, Zelanda e Re

Kjo shpellë unike ka një popullim të madh të krimbave me shkëlqim dhe drita e tyre pasqyrohet në muret e shpellës, gjë që e bën atë aq spektakolare dhe të bukur. Madhësia e tyre nuk është më e madhe se një mushkonjë e rregullt. Njerëzit vijnë në mbarë botën vetëm për të parë këtë fenomen.


Copyright © Gazeta “Si”


Më Shumë