Futboll

Dhunë në Kavajë, breshëri me shishe ndaj arbitrave nga tribuna

Breshëri me shishe dhe sende të tjera të forta drejt arbitrave. Ndodh në Kavajë, në një sfidë rivalësh në Kategorinë e Parë mes Besës dhe Bylisit, që synojnë kthimin në Superiores. Një sfidë e nxehtë, që ka degjeneruar në dhunë ndaj arbitrave në pjesën e dytë të saj.

Njëri nga asistentët, Denis Rexha, është goditur me gurë në pjesën e dytë, në minutën e 70-të, duke e detyruar kryesorin Klajdi Kola ta ndërpresë ndeshjen. Përpjekjet për ta qetësuar situatën nuk rezultuan të suksesshme dhe Kola, në bashkëpunim edhe me zyrtarët e ndeshjes, vendosën ta mbllynin para kohe takimin, edhe pse kishin mbetur për t’u luajtur edhe 20 minuta të tjera.

I gjithë ky irritim ka ardhur për faktin se Bylisi ishte në avantazh 0-1 dhe Besa nuk po arrinte të barazonte në këtë sfidë vendimtare për vendin e parë. Në momentin kur arbitri Kola ndëshkoi me karton të kuq Danajn e Besës, tifozëria kavajase shpërtheu në dhunë, duke hedhur shishe drejt arbitrave dhe në atë moment është goditur asistenti Rexha. Arbitrat tentuan të futeshin në dhomën e tyre në stadium, por nga tribuna kanë vërshuar një breshëri sendesh të forta drejt tyre. Policia ka marrë në mbrojtje arbitrat në mes të fushës, ndërkohë që edhe futbollistët e Besës kanë tentuar t’i mbrojnë, duke i rrethuar dhe duke u kërkuar tifozëve të qetësoheshin.

Edhe futbollistët e Bylisit me shumë vështirësi janë futur në dhomat e zhveshjes, sepse acarimi i tifozëve të Besës ishte i madh. Ky ishte episodi i radhës i dhunës në futbollin shqiptar, që duket se tani në fund të kampionatit po bëhet edhe më i shpeshtë.

 

Më Shumë